Sequim Gazette photo by Matthew Nash

Tour de Dungeness continues March 18 with 300-plus riders participating in first weekend

Race organizer Mike Van Doren says rainy weather likely kept some riders away for the first weekend of the Tour de Dungeness on March 11.

He estimated at least 300 bicyclists participated in the 20th year of the event that takes riders in men’s, women’s and masters race divisions on a 12-mile course which includes Lotzgesell, Cays and East Anderson roads, Sequim-Dungeness Way, then Woodcock and Kitchen-Dick roads.

Van Doren said the second set of races on March 18 is independent of the first set but follows the same course except riders in categories I, II and pro-men, go an extra lap bringing their total from 72 to 84 miles on the day.

“Riders love the course,” he said, and the modification of changing the finish line from a flat surface to an uphill climb at Lotzgesell and Cays roads shows “who is the strongest and not necessarily the best sprinter.”

Registration for March 18 begins at 8:30 a.m. at the parking lot at the corner of Kitchen-Dick and Lotzgesell roads with races beginning at 9:45 a.m. rain or shine.

Minor traffic delays are expected in the area through the afternoon as riders travel.

To register or to get more information, call Van Doren at 775-7796 or 417-5257 after 5 p.m.

First weekend results

For full results, go to www.usacycling.org/results/index.php?year=2017&id=449.

The top three positions in each category:

Men’s Senior Race Cat 1/2

Will Teal, Seattle, Metier Racing & Coffee, first; Steve Fisher, Bellingham, Canyon Bicycles Pro Racing, second; Jove Graham, Fresno, Calif., Metier Racing, third; Tavish Taylor, Port Angeles, Audi, 13th.

Men’s Senior Cat 3

Scott O’Farrell, Seattle, Metier Racing & Coffee, first; Kyle Peterek, Seattle, Apex Racing, second; Aaron Wolf, Seattle, Apex Racing, third.

Men’s Senior Cat 4

Nathaniel Bean, Seattle, Apex Racing, first; Calder Wood, Anacortes, Rad Racing NW, second; David Vanbolt, Seattle, Audi, third.

Men’s Senior Cat 5

Aaron Jones, Edmonds, Apex Racing, first; John Kesler, Seattle, Hedrick Racing, second; Daniel Perry, Bellevue, Egencia, third.

Men’s Master 35+ Cat 1/2/3

Nikos Mills, Bellevue, Garage Racing, first; Michael Murdin, Bothell, Garage Racing, second; Ingy Dot Net, Seattle, Metier Racing & Coffee, third.

Men’s Master 40+ Cat 4/5

John McConnell, Tacoma, Tacoma Bike Racing Team, first; Chris Saxton, Bothell, Taco Time Northwest Cycling, second; Josh Steinitz, Seattle, Audi, third; Darryl Wolfe, Port Angeles, 33rd.

Women’s Senior Cat 1/2/3

Heidi Franz, Bainbridge Island, Keller Rohrback Cycling, first; Hillary King, Kent, Garage Racing, second; Ivy Audrain, Bellingham, third.

Women’s Senior Cat 4

Allison Indyk, Seattle, Seattle Cancer Care Alliance Cycling, first; Emily Taylor, Wenatchee, Hagens Berman — EY Society, second; Lauren Schmidt, Seattle, Seattle Cancer Care Alliance Cycling, third.

Women’s Senior Cat 5

Lois Smith, Bellevue, Team Thrive p/b Kaiser Permanente, first; Robin Sayed, Redmond, second; Angela Serrano Brummett, Sammamish, third.