Sports

School Sports Results

SEQUIM HIGH SCHOOL



Boys basketball



_ Feb. 3

Port Angeles 57, Sequim 43

Sequim 16 13 9 5 - 43

Port Angeles 17 19 11 9 - 57

Scoring:

Wolves - John Textor 22, Reed Omdal 9, Jeremie Oliver 6, Corbin Webb 5, Taylor Thorson 1, Michael Dunning, Glen Skillings

Port Angeles Roughriders - Dustin Walsh 17, Antonio Stevnson 14, Colin Wheeler 10, Danny Romero 5, Tyler Owens 4, Steve Rogers 4, Jared Moses 1, Chase Adamich

Sequim statistics:

FG 13-38, .342. FT 14-21, .667. Three-point goals: 0-12, .000 (Textor 0-5, Webb 0-4, Dunning 0-3). Rebounds: 20 (Oliver, Omdal 4). Assists: 7 (Webb 3). Blocks: 1 (Omdal). Steals: 9 (Textor 4). Turnovers: 18

Port Angeles statistics:

FG 22-62, .355. FT 12-22, .545. Three-point goals: 1-5, .200 (Stevenson 1-1, Romero 0-1, Walsh 0-1, Ward 0-2). Rebounds: 27 (Rogers 12). Assists: 5 (Moses, Rogers, Romero, Stevenson, Walsh). Blocks: 0. Steals: 14 (Stevenson 5). Turnovers: 20



Girls basketball



_ Feb. 3

Port Angeles 74, Sequim 22

Sequim 4 5 4 9 - 22

Port Angeles

21 22 22 9 - 74

Scoring:

Wolves - Lauryn Garrett 15, Sunma Agostine 4, Nicole Phifer 3, Lea Hopson, Katrina Ignagni, Yela Minor, Persephone Nelson, Kathryn Roeber

Port Angeles Roughriders - Jessica Madison 22, Kiah Jones 12, Shelby Napiontek 10, Skylar Jones 7, Emily Cook 5, Danika Goodwin 5, Javan Bailey 4, Tracie Dupuis 4, Elise Reed 3, Kathryn Moseley 2, Taylyn Jeffers, Alison Knowles



Bowling



_ Feb. 6-7 - State 2A/3A championships, University Place

Team scores:

1. West Valley (Yakima) 7,020

2. Olympic 6,962

3. Bremerton 6,826

4. R.A. Long 6,807

5. Mark Morris 6,620

6. Klahowya 6,515

7. Everett 6,486

8. Columbia River 6,466

Sequim individual results:

46. Breanna Krumpe 814

(106-151-151-111, 147-148)

52. Alex Whiteside 692

(110-108-109-102-147-116)



Boys swimming



_ Feb. 5 - Olympic League Divisional Invitational, Port Angeles

Sequim results:

200 medley relay - 3. Sequim A (Jake Dethlefsen, Jared Lindorfer, Ettore Scudo, Parker Steichen), 2:13.37; 5. Sequim B (Joe Dapcevich, Tanner Estep, Steven Moore, Duncan Skinner), 2:20.88; 8. Sequim C (Alex Jenkins, Chris Merrikin, Derek Morgan, Michael Okamoto), 2:42.80

200 free - 3. Alex Skinner, 2:22.06; (silver division) 5. Dapcevich, 2:39.08; 6. Morgan, 2:47.18

200 IM - 3. Scudo, 2:53.59

50 free - 3. Thomas Moores, 26.23; 6. Noe Calderon, 26.91; 15. Triston Cortani, 28.40; 18. Max Flock, 28.76; 22. Dethlefsen, 29.57; 26. Okamoto, 30.23; (silver division) 2. Dapcevich, 29.86; 5. Morgan, 31.14; 11. D. Skinner, 32.16; 21. Lindorfer, 33.59; 29. Alex Jenkins, 36.34

Diving - 3. Flock, 189.65; 4. Frank Catelli, 187.80; 5. Zack Springer, 180.95; 6. Kris Petersen, 180.95; 7. Stephan Stilts, 130.45; 8. Ian Robinson, 111.30

100 fly - 3. Moores, 1:09.99; (silver division) 3. Moore, 1:20.12

100 free - 3. Calderon, 59.49; 12. Scudo, 1:04.91; 14. Cortani, 1:05.91; (silver division) 1. Okamoto, 1:07.7716. Jenkins, 1:24.46

500 free - 3. Steichen, 6:31.04; 5. Estep, 6:48.87; (silver division) 3. Merrikin, 7:29.40

200 free relay - 3. Sequim A (Calderon, Flock, Moores, A. Skinner), 1:50.65; 7. Sequim B (Cortani, Dethlefsen, Okamoto, Scudo), 1:57.68

100 back - 7. A. Skinner, 1:17.38; 8. Estep, 1:17.74; 11. Lindorfer, 1:23.44; 12. Moore, 1:27.05; (silver) 2. Steichen, 1:15.78

100 breast - 6. Dethlefsen, 1:20.71; 11. D. Skinner, 1:24.66; 14. Merrikin, 1:32.90

400 free relay - 2. Sequim A (Calderon, Moores, A. Skinner, Steichen), 4:08.25; 6. Sequim B (Cortani, Estep, Flock, Moore), 4:29.21; 12. Sequim C (Dapcevich, Lindorfer, Merrikin, D. Skinner), 5:00.23



Wrestling



_ Feb. 7 - Olympic League/sub-regional tournament, Silverdale

Team scores: 1. North Mason 268.5, 2. Sequim 213.5, 3. Klahowya 188, 4. Kingston 114

Sequim placers (advance to regionals):

103 - Zak Huisman, fourth place

112 - Austin Middleton, third place

125 - Taylor Gowdy, first place

130 - Nick Grinnell, first place

135 - Joe Hutchison, second place; Mustang Riggins, fourth place

140 - Anthony Drabek, second place; Anthony Sturgell, fourth place

145 - Kenny Henning, fourth place

152 - Alex O'Donnell, first place

160 - Mike Bereiter, second place; Dalton Ackley, fourth place

171 -David Copeland, third place

189 - Ethan Hinton, first place

285 - Thomas Gallagher, first place



PENINSULA COLLEGE



Men's basketball



_ Feb. 7

Bellevue 63, Peninsula 41

Bellevue 29 34 - 63

Peninsula 15 26 - 41

Scoring:

Bellevue Bulldogs - Sam Cartmell 14, Matt Lapasin 13, Rahiti Marere 10, David Maddock 6, Pete Harris 5, Rukari Austin 4, Blake Pankow 4, Curron Singleton 3, Josiah Brensdal 2, Sean Day 2, Bren Hobzek, Jordan Starr

Pirates - Jesse Bean 14, Cody Smithson 6, Christian Manzanza 5, Jake Pappuleas 4, Jordan Collins 3, Cody Killian 3, Chidi Antoinne 2, Jake Green 2, Colton Worley 2, Buddy Schumacher, Dion Serras

Bellevue statistics:

FG 25-58, .431. FT 7-13, .538. Three-point goals: 6-16, .375 (Cartmell 3-3, Harris 1-2, Singleton 1-2, Lapasin 1-4, Maddock 0-1, Marere 0-1, Starr 0-1, Hobzek 0-2). Rebounds: 40 (Cartmell 9). Assists: 21 (Austin 6). Team turnovers: 18. Blocks: 4 (Brensdal, Day, Pankow, Singleton). Steals: 13 (Cartmell 5). Turnovers: 18 (Cartmell 3).

Peninsula statistics:

FG 15-57, .263. FT 8-12, .667. Three-point goals: 3-19, .158 (Bean 1-4, Pappuleas 1-4, Killian 1-6, Manzanza 0-1, Serras 0-1, Worley 0-1, Green 0-2). Rebounds: 31 (Manzanza 8). Assists: 10 (Bean 3). Team turnovers: 19. Blocks: 3 (Antoinne 2). Steals: 12 (Pappuleas, Smithson 3). Turnovers: 19 (Antoinne, Pappuleas 4).



Women's basketball



_ Feb. 7

Peninsula 63, Bellevue 57

Bellevue 29 28 - 57

Peninsula 34 29 - 63

Scoring:

Bellevue Bulldogs - Phyllea Francis 12, Amanda Harms 11, Alisha Love 9, Amy Rochowiak 9, Brittany Nabors 4, Sharonda Palmer 4, Kaneshia Brooks 3, Rebecca Grau 3, Cassie Landdeck 2, Tiffany Shen

Pirates - Brooke Helpenstell 22, Brittany Bridges 17, Krystal Tolliver 10, Sam Flett 9, Kaylee Baumstark 5, Dena Houser, Tina Knight, Britney Yamane

Bellevue statistics:

FG 19-48, .396. FT 16-28, .571. Three-point goals: 3-10, .300 (Harms 3-5, Rochowiak 0-1, Landdeck 0-2, Love 0-2). Rebounds: 33 (Love 11). Assists: 14 (Francis 4). Team turnovers: 24. Blocks: 2 (Brooks, Love). Steals: 11 (Francis 3). Turnovers: 24 (Francis 4).

Peninsula statistics:

FG 22-55, .400. FT 15-27, .556. Three-point goals: 4-11, .364 (Tolliver 2-5, Flett 1-2, Bridges 1-4). Rebounds: 35 (Flett 10). Assists: 19 (Flett 6). Team turnovers: 22. Blocks: 2 (Bridges 2). Steals: 16 (Flett 6). Turnovers: 22 (Flett 5).





We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 16 edition online now. Browse the archives.