Sports

School sports results

SEQUIM HIGH SCHOOL



Boys basketball



_ Feb. 11

North Kitsap 64, Sequim 38

North Kitsap 11 18 23 12 - 64

Sequim 15 1 9 13 - 38

Scoring:

North Kitsap Vikings - Kyle Erickson 16, Brandon Huggins 15, Taylor Hoffer 12, Brandon Winkley 7, Buddy Woodman 6, Berkley Nilles 4, Taylor Chisholm 2, Nick Thompson 2, Mark Herrington, Kevin Stringer

Wolves - Ary Webb 12, Taylor Thorson 10, John Textor 9, Jeremie Oliver 4, Reed Omdal 3, Kenny Meier, Glen Skillings, Corbin Webb



_ Feb. 13

North Mason 59, Sequim 47

Sequim 9 15 13 10 - 47

North Mason 19 9 24 7 - 59

Scoring:

Wolves - A. Webb 20, Oliver 10, Textor 6, C. Webb 5, Thorson 4, Omdal 2

North Mason Bulldogs - Dashiell Geyer 15, John Fllington 12, Rocky Guimont 11, Brett Skogstad 10, Danie Baker 3, Randy Button 3, Dylan Hannafious 3, Jace McMinn 2



Girls basketball



_ Feb. 11

North Kitsap 60, Sequim 35

Sequim 7 4 4 20 - 35

North Kitsap 31 9 10 10 - 60

Scoring:

Wolves - Sunma Agostine 7, Lea Hopson 7, Yela Minor 5, Lauryn Garrett 4, Kathryn Roeber 4, Nicole Phifer 3, Katrina Ignagni 2, Alex Rose-Albert 2, Persephone Nelson

North Kitsap Vikings - Darcey Hughes 18, Delanee Nilles 16, Sarah Baugh 8, Brandi Ritter 5, Siara Byers 4, Nikki Taplin 4, Kateese Carter 3, Alexi Simmons 2, Lauren Blevins, Indika Bray, Dahrien Cardoza, Kira Markey, Nicole Weber



_ Feb. 13

North Mason 77, Sequim 41

Sequim 11 9 6 15 - 41

North Mason 24 17 19 17 - 77

Scoring:

Wolves - Garrett 15, Agostine 11,Hopson 8, Roeber 5, Ignagni 2, Minor, Nelson, Phifer, Rose-Albert

North Mason Bulldogs - Stephanie Hicks 19, Jennifer Hupper 19, Sadee Ingwaldson 14, KadeainceParkhurst 9, Emily Anderson 4, Tristan Stromberg 4, Kylie Harris 4, Haley Angstad 2, Amanda James 2, Jessica Hopfensperger, Clarissa Ingwaldson



Boys swimming



_ Feb. 13-14 - West Central District meet, Renton

Team scores: 1. Interlake 134, 2. Sequim 63, 3. Steilacoom 47, 4. Kingston 34, 5. Washington 22, 6. Klahowya 4

Sequim individual results:

200 medley relay - 2. Sequim A (Noe Calderon, Alex Skinner, Parker Steichen, Thomas Moores), 2:04.47

200 free - 6. A. Skinner, 2:30.05; 8. Joe Dapcevich, 2:35.98; 9. Michael Okamoto, 2;37.31; 10. Chris Merrikin, 2:38.64

200 IM - 4. Calderon, 2:27.68; 6. Steichem, 2:38.03; 9. Ettore Scudo, 2:49.68

50 free - 5. Moores, 26.52; 12. Trison Cortani, 28.13

Diving - 1. Max Flock 193.2*, 2. Ezra Perkins 191.65; 3. Zach Springer 173.25

100 fly - 3. Steven Moore, 1:11.40; 5. Moores, 1:13.53

100 free - 5. Flock, 1:01.10; 6. Cortani, 1:03.94; 8. Scudo, 1:04.44

500 free - 6. Tanner Estep, 6:58.02; 8. Dapcevich, 7:13.25; 11. Merrikink, 7:34.21

200 free relay - 3. Sequim A (Calderon, Moores, A. Skinner, Steichen), 1:50.14

100 back - 5. A. Skinner, 1:17.73; 6. Estep, 1:18.45

100 breast - 2. Calderon, 1:13.16; 4. Steichen, 1:15.706. Jake Dethlefsen, 1:23.70; 11. Duncan Skinner, 1:25.48

* - qualifies for state 2A meet



Wrestling



_ Feb. 14 - West Central District Regional tournament, Tacoma

Team standings: 1. North Mason 203, 2. Fife 192.5, 3. Sequim 152, 4. Klahowya 144, 5. Steilacoom 135, 6. Eatonville 131, 7. Interlake 94.5, 8. Washington 64, 9. Kingston 59

Sequim placers:

103 - Zak Huisman, sixth place.

112 - Austin Middleton, sixth place.

125 - Taylor Gowdy, second place*.

130 - Nick Grinnell, second place*.

135 - Joe Hutchison, third place*.

140 - Anthony Drabek, third place*.

152 - Alex O'Donnell, second place*.

160 - Mike Bereiter, sixth place.

171 - David Copeland, fourth place**.

189 - Ethan Hinton, first place*.

285 - Thomas Gallagher, third place*.

* - Advances to state meet

** - Alternate to state meet

_ Feb. 14 - Girls 2A West Central District region tournament, Fife

Sequim individual placers:

140 - Sarah Keltonic, second place*.

* - Advances to state meet



PENINSULA COLLEGE



Men's basketball



_ Feb. 11

Peninsula vs. Olympic

Peninsula 38 38 - 76

Olympic 38 37 - 75

Scoring:

Pirates - Cody Killian 23, Jesse Bean 18, Cody Smithson 11, Dion Serras 7, Chidi Antoinne 6, Jake Pappuleas 6, Jason Collins 2, Colton Worley 2, Jake Green 1, Christian Manzanza

Olympic Rangers - Duntae Jones 26, Patrick Lewis 10, Jamil Moore 10, Ryashon Cranshaw 2, Zach Lemay 2, J.B. Pillard 2, Justin Artis 9, Glenn Perkins 8, L.P. Neloms 3, Brandon Thompson



_ Feb. 14

Skagit Valley 60, Peninsula 53

Skagit Val. 19 41 - 60

Peninsula 23 30 - 53

Scoring:

Skagit Valley Cardinals - Chas Kok 13, Trent Leach 13, Daniel Davidson 11, Andrew Beatty 9, Caleb Koorn 6, Brad Balch 4, Steve Cook 4, Jordan Freeman, Max Martz, Levi Sturgeon

Pirates - Bean 17, Pappuleas 11, Smithson 8, Killian 7, Antoinne 6, Manzanza 2, Worley 2, Collins, Green, Serras



Women's basketball



_ Feb. 11

Peninsula 75, Olympic 65

Peninsula 41 34 - 75

Olympic 41 24 - 65

Scoring:

Pirates - Sam Flett 26, Brooke Helpenstell 18, Krystal Tolliver 8, Britney Yamane 7, Kaylee Baumstark 6, Brittany Bridges 5, Dena Houser 5, Damaris Craig, Tina Knight

Olympic Rangers - Shayvonne Barrett 24, Papper Fauna 16, Jessica Jordan 11, Megan Morris 6, Tenisha Cooper 4, Jessica Horner 2, Cissy Kenny 2



__Feb. 14

Skagit Valley 58, Peninsula 56

Skagit Val. 31 27 - 58

Peninsula 27 29 - 56

Scoring:

Skagit Valley Cardinals - Ashley Grater 16, Alex Love 10, Brittany Janz 9, Keri Arendse 7, Alyssa Koller 6, Adrianne Ridenhour 6, Shante Scott 3, Natalie Moreno 1

Pirates - Bridges 17, Houser 13, Helpenstell 11, Flett 9, Yamane 5, Tolliver 1, Baumstark, Craig, Knight





We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 23 edition online now. Browse the archives.