Sports

Sports Rec Results

Auto racing

Port Angeles Speedway

_ June 27

Crash-to-Pass Cars - Dash winner: Ed Beck; Heat winner: Beck; Main: 1. Kevin Smith, 2. Kenny McDaniels, 3. Jake Wyatt

Queen Bees - Dash winner: B.J. Henderson; Heat winner: Henderson; Main: 1. Henderson, 2. Sharlene Beck, 3. Kathy Strean

Junior Hornets - Dash winner: Tyler DelaBarre; Heat winner: Carlie Simons; Main: 1. Simons, 2. Dustin Beck, 3. DelaBarre

Hobby Stocks - Dash winner: Josh Henderson; Heat winner: Jim Houk; Main: 1. Will Madison, 2. Houk, 3. Henderson

Old Time Racing Association - Dash winners: Larry Joyce, Dan Morneau; Heat winners: Joe Dardengo, Dano Ryan; Main: 1. Dardengo, 2. James Campbell, 3. Joyce.



BMX

Port Angeles BMX

_ June 23

9 Girls - 1. Mariah Fortman, 2. Maddie Cooke, 3. Jada Cargo

17-20 Cruiser - 1. Fudd Beckett, 2. Laura Cooke, 3. Cody Affeldt

36-40 Cruiser - 1. Adam Finch, 2. Cevin Fors, 3. Scott Gulisao

5& Under Novice - 1. Moose Johnson, 2. Taylor Tolliver, 3. Melyssa Whiting

7 Intermediate - 1. Jaiden Albin, 2. Jason Whiting, 3. Gavin Gray

8 Novice - 1. Hayden Woods, 2. Garrett Burrow, 3. Tidjra Tolliver

10 Intermediate - 1. Austin Whiting, 2. Cory Cooke, 3. Tee-Jay Johnson

11 Novice - 1. Dylynn Daugaard, 2. Cole Cook, 3. Brady Kreider

11 Intermediate - 1. Meelo Stoppani, 2. Brandyn Fouts, 3. Johntay Tolliver

12 Expert - 1. Ryan Amundson, 2. Jericho Stuntz, 3. Trenton Owen

15 Intermediate - 1. Anthony Johnson, 2. Sean Tamburro, 3. Laura Cooke

17-18 Expert - 1. Travis Beutler, 2. Fudd Beckett, 3. Danny Gustafson

6 & Under Open - 1. Trenton Owen, 2. Cory Cooke, 3. Maddie Cooke

19 & Over King Of The Track Open - 1. Adam Finch, 2. Travis Beutler, 3. Anthony Johnson

_ June 28

17-20 Cruiser - 1. Cory Cooke, 2. Laura Cooke, 3. Fudd Beckett

41-45 Cruiser - 1. Lawrence Moroles, 2. Dustan Lloyd, 3. Scott Gulisao

6 Intermediate - 1. Maddie Cooke, 2. Moose Johnson, 3. Melyssa Whiting

9 Novice - 1. Michael Emery, 2. Garrett Burrow, 3. Brady Shimko

10 Intermediate - 1. Scott Funston, 2. Austin Whiting, 3. Cory Cooke

11 Novice - 1. Cole Cooke, 2. Brady Kreider, 3. Isaiah Brown

11 Expert - 1. Trenton Owen, 2. Alex Funston, 3. Brandyn Fouts

15 Intermediate - 1. Sean Tamburro, 2. Joshua King, 3. Jesse Spear

28 & Over Intermediate - 1. Fudd Beckett, 2. Michael Betts, 3. Larry Funston

9-10 Open - 1. Austin Whiting, 2. Scott Funston, 3. Alex Funston

15-16 Open - 1. Laura Cooke, 2. Joshua King, 3. Laura Cooke.



Boat racing

Sequim Bay Yacht Club

_ Summer Duck Dodge series, race 1, May 28

A division: 1. Sea Puppy, 2. Wind Child

B division: 1. Chaos, 2. Weigh To Go

_ Summer Duck Dodge series, race 2, June 4

A division: 1. Sea Puppy, 2. Overdraft

B division: 1. Chaos, 2. Puffin, 3. Denali, 4. Weigh To Go

_ Summer Duck Dodge series, race 3, June 11

A division: 1. Overdraft, 2. Orange Blossom Special, 3. Sea Puppy

B division: 1. Denali, 2. Weigh To Go, 3. Puffin

_ Summer Duck Dodge series, race 4, June 18

A division: 1. Overdraft, 2. Sea Puppy

B division: 1. Denali, 2. Puffin.



Golf

The Cedars at Dungeness

_ Women's 18-Hole Group, 'Blind' Partners, June 23

1. Bonnie Benson and Jackie Davis, 142; 2. Olympia Brehms and Jackie Davis, 150

KPs: June Hall, Lorie Wyngaert

Putts: Elaine Hendrickson, Vernice Quigley, Lorie Wyngaert.

_ Men's Club, Stableford, June 17

First flight - Gross: 1. Andy Anderson, 33; 2. John Price, 30; 3. Pat Covey, 29. Net: 1. Walter Stetter, 42; 2. Paul Ryan, 40; 3. John Mitchell, 38

Second flight - Gross: 1. Don Walker, 29; 2. Elroy Panoke, 23; 3. George Switzer 22. Net: 1. (tie) Kris Lether and Blaine Pugsley, 43; 3. Brian Anderson, 35

Third flight - Gross: 1. tie Ron Fye and Tim Lane, 22; 3. Dan Dougherty, 19. Net: 1. (tie) Martin Cantisano and Joe Tomita, 40; 3. Dick McCammon, 38

Fourth flight Gross: 1. Ted Larsen, 19; 2. Darrell Waller, 15; 3. Ken Ulin, 14. Net: 1. Bud Bowling, 38; 2. (tie) Chuck Thomas and Randy Sullivan, 37

KPs: Walter Stetter, Bob Schwarzrock, John Price, Bob Larkins.

_ Men's Club, four-man two-net: shotgun start, June 24

1. 116 (Ken Ulin 63, Dean Kruse 71, Nickolas Holt 67, Dick Thompson 74); 2. 120 (Gary Coffey 67, Tim Lane 72, Jay Howard 73, Tom Allen 86); 3. 123 (Arni Fredrickson 74, Randy Sullivan 64, Warren Benson 73, Joe Tomita 75)

KPs: Don Walker, Ken Ulin, Dean Kruse, Kris Lether.

_ Merchant League standings (as of June 27)

1. Golf Savings Bank 61

2. Raske Insurance 56.5

3. Dungeness Golf Shop 55

4. Thomas Building Center 46

5. 19th Holers 45

6. Napa 42

7. Team Schmidtko 41.5

8. Stymie's Bar and Grill 41

9. Tarcisio's 40.5

10. Jamestown Aces 40.25

11. Peninsula Sod 37.25

12. Olympic Synthetics 26.5.



Softball

Peninsula Senior League

_ June 24

Port Townsend 14, Sequim Oasis Sports Bar

Port Angeles 10, Sequim 7 Cedars



Port Angeles Recreation league

_ June 22

California Horizon 15, High Tides/Zak's 3

California Horizon 15, Elwha Bravettes 14

Sorensen Chiropractic & Massage 28, Elwha Bravettes 10

Mickey's Sports Bar & Grill 11, Westport Shipyard 7

Resurrected 17, Westport Shipyard 11.

_ June 24

Pro Active Chiropractic/Law Office of Alan Millet 7, Sorensen Chiropractic & Massage 5

Pro Active Chiropractic/Law Office of Alan Millet 6, Shaltry's Orthodontics 1

Shaltry's Orthodontics 13, Airport Garden Center 3

Peak's Pounders 13, Resurrected 3

Peak's Pounders 14, Elwha River Casino Young Gunz 1

John Wayne's M&S Service 11, Elwha River Casino Young Gunz 3

Castaways/Terry Gossage 15, John Wayne's M&S Service 2

Olympic Construction 7, Castaways/Terry Gossage 6

Olympic Construction 8, Mickey's Sports Bar & Grill 0

_ Standings, women's division

Ambrosia 5-0

Pro Active Chiropractic/

Law Office of Alan Millet 4-1

Shaltry's Orthodontics 4-2

California Horizon 3-1

Elwha Bravettes 3-3

Sorenson's Chiropractic

& Massage 3-3

High Tides/Zak's 2-4

Airport Garden Center 1-5

Park View Villa Villains 0-6

_ Standings, men's purple division

Peak's Pounders 6-0

Olympic Construction 5-1

Elwha River Casino

Young Gunz 4-2

John Wayne's

M & S Service 3-3

Castaways/

Terry Gossage 2-4

Mickey's Sports

Bar & Grill 2-4

Resurrected 2-4

Westport Shipyard 0-6

_ Standings, men's gold division

Steele's Sports

Bar & Grill 5-1

Elwha Braves 4-2

Commandos 3-3

Foulballz 3-3

Green Creek 0-6



EMAIL NEWSLETTERS

Latest news, top stories, and community events,
delivered to your inbox.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 24 edition online now. Browse the archives.