Sports

Community scoreboard

BMX

Port Angeles BMX

• Tuesday Ten Series, June 17

3 Year Old Strider — 1. T.T. Connary, 2. Isaiah Charles, 3. Makaylie Albin

26-30 Cruiser — 1. Isaiah Hylton, 2. Scott Gulisao, 3. Joel Moore

7 Novice — 1. Rily Pippin, 2. Ryan Albin, 3. Carson Waddell

10 Novice — 1. Cholena Morrison, 2. Keona Brewer, 3. Kaely Henning

10 Intermediate — 1. Taylor Tolliver, 2. Taylor Coleman, 3. Deacon Charles

16 Intermediate — 1. Greg Faris, 2. Isaiah Hylton, 3. Jericho Stuntz, 4. Tee-Jay Johnson

7 Expert — 1. Kaiden Charles, 2. Jeremy Charles, 3. Jesse Vail

7-8 Local Open — 1. Kaiden Charles, 2. Taylor Coleman, 3. Jesse Vail, 4. Jeremy Charles, 5. Carson Waddell.

• Olympic Day Racing, June 21

3 Strider — 1. Isaiah Charles, 2. Grady Pinell, 3. Grasen Pinell, 4. Ben Keeler

26-30 Cruiser — 1. Ken Barley, 2. Riley Zappen, 3. Jennifer Sherman

41-45 Cruiser — 1. Jon Lindberg, 2. Shawn Downey, 3. Joe Crandall

5 & Under Novice — 1. Cooper Lindberg, 2. Carson Waddell, 3. T.T. Connary

6 Novice — 1. Rily Pippin, 2. Sebastian Buhrer, 3. Phoenyx Deangelis

8 Novice — 1. Zachary Pinell, 2. Dylan Gasca, 3. Landon Price

9 Novice — 1. Keona Brewer, 2. Diego Buhrer, 3. Beckett Marlon, 4. Cholena Morrison

10 Novice — 1. Joseph Pinell, 2. Eve Burke

13 Novice — 1. Grady Bourm, 2. Ezra Northern, 3. Sierra Christensen

7 Intermediate — 1. Jeremy Charles, 2. Kai Barley, 3. Cash Coleman

10 Intermediate — 1. Zachary Marin, 2. Grant Zipay, 3. Talon Northern

12 Intermediate — 1. Riley Zappen, 2. Thomas Sherman, 3. Jaxon Bourm

14 Intermediate — 1. Tysin Williams, 2. Tee-Jay Johnson, 3. Evan Short

16 Intermediate — 1. Anthony Wichman, 2. Isaiah Hylton

10 Girls — 1. Taylor Tolliver, 2. Taylor Coleman, 3. Taylee Rome

7 Expert — 1. Sean Day, 2. Kaiden Charles, 3. Jesse Vail

17-18 Expert — 1. Jericho Stuntz, 2. Trenton Owen, 3. Anthony Johnson

19-27 Expert — 1. Blaze Shafer, 2. Sean Tamburro, 3. York Ryan

36-40 Expert — 1. Chris Marin, 2. Greg Faris, 3. Trevor Sherman

Pro-Am Open — 1. Josh Klatman, 2. Anthony Johnson, 3. Greg Faris, 4. Chris Marin, 5. Trenton Owen, 6. Tysin Williams, 7. Ken Barley, 8. Isaiah Hylton.

• June 22

3 Year Old Strider — 1. Isaiah Charles

26-30 Cruiser — 1. Danny Bushnell, 2. Scott Gulisao, 3. Johntay Tolliver

6 Novice — 1. Rily Pippin, 2. Sebastian Buhrer, 3. T.T. Connary

9 Novice — 1. Diego Buhrer, 2. Cholena Morrison, 3. Zachary Pinell, 4. Landon Price

10 Girls — 1. Taylor Tolliver, 2. Taylor Coleman, 3. Taylee Rome

7 Expert  — 1. Kaiden Charles, 2. Jeremy Charles, 3. Cash Coleman

13 Expert — 1. Tee-Jay Johnson, 2. Grady Bourm, 3. Jaxon Bourm, 4. Joseph Pinell

28-35 Expert — 1. Greg Faris, 2. Jericho Stuntz, 3. Johntay Tolliver

7-8 Local Open — 1. Kaiden Charles, 2. Jeremy Charles, 3. Cash Coleman, 4. Taylee Rome, 5. Zachary Pinell, 6. Landon Price, 7. Sebastian Buhrer

9-10 Local Open — 1. Tee-Jay Johnson, 2. Grady Bourm, 3. Taylor Coleman, 4. Joseph Pinell, 5. Diego Buhrer, 6. Cholena Morrison.

Golf

The Cedars at Dungeness

• Seniors Tournament, June 16 and 18

Overall winners — Gross: Ron Sather, 147; Net: Jeff Hooper, 135

Ages 50-61, flight 1A — Gross: 1. Sather, 147. Net: 1. David Allen, 137; 2. Robert Mares, 141

Ages 50-61, flight 1B — Gross: 1. Bob Gunn, 172. Net: 1. Hooper, 135; 2. Ken Lane, 146

Ages 62-68, flight 2A — Gross: 1. Larry Arnott, 158. Net: 1. Karl Dryfhout, 137; 2. Cliff Echternkamp, 141

Ages 62-68, flight 2B — Gross: 1. Ken Beard, 172. Net: 1. Larry Batson, 147; 2. (tie) Bill Riley and Gary Williams, 153

Ages 69-75, flight 3A — Gross: 1. John Raske, 158. Net: 1. Arni Fredrickson, 140; 2. (tie) Warren Cortez and Larry Pulver, 143

Ages 69-75, flight 3B — Gross: 1. (tie) Cary Richardson and Mike Sutton, 186. Net: 1. James Engel, 143; 2. John Haggar, 145

Ages 76-94, flight 4A — Gross: 1. Dean Kruse, 168. Net: 1. Brian McArdle, 141; 2. George Howard, 142

Ages 76-94, flight 4B — Gross: 1. Thomas Deeney, 178. Net: 1. (tie) Robert Hammond and Darrell Waller, 140

Ages 52-64, flight 1A — Gross: 1. Gary Kettel, 150; 2. Tim Trosin, 152. Net: 1. (tie) David Allen, Brian Anderson and Larry Smithson, 139

Ages 52-64, flight 1B — Gross: 1. Ken Beard, 179; 2. (tie) Robin Allen and Dave Goodwin, 181. Net: 1. Kevin McCormack, 145; 2. (tie) Tom Hamman, Kent McKellar and Barry Tuteur, 149

Ages 65-72, flight 2A — Gross: 1. John Raske, 155; 2. John Magee, 160. Net: 1. 1. Larry Pulver, 137; 2. Everett Thometz, 140; 3. Warren Cortez, 142

Ages 65-72, flight 2B — Gross: 1. Cary Richardson, 166; 2. Milt Mickey, 171. Net: 1. Mike Sutton 134; 2. James Engel 135; 3. (tie) Morris Fosse and Kip McKeever, 140

Ages 73-93, flight 3A — Gross: 1. Walt Stetter, 171; 2. Steve Lewis, 174. Net: 1. 1. Jerry McLinn, 140; 2. Ron Fye, 142; 3. Ted Johnson 144

Ages 73-93, flight 3B — Gross: 1. Gayle Doyle, 182; 2. Arlen Pearsall, 197. Net: 1. Whitey Best, 146; 2. Bob Hammond, 148; 3. Bates Bankert, 149.

• Lady Niners, Back Nine, June 19

First division — 1. Lisa Ballantyne, 26; 2. Bonney Benson, 27; 3. (tie) Olympia Brehm, Dot Forshee and Andie Grams, 28. Putts: Ballantyne 16. Birdie: Benson. Chip-in:  Kathy Benedict

Second division — 1. Lee Stanley, 28; 2. Vernice Quigley, 29; 3. Pat Charters, 30. Putts: Carol Inglesby 19.

• Merchants League, June 19

Team scores:

SkyRidge Golf 7.5, Jamestown Aces  2.5; Mischmidt 7, Sequim Plumbing 3; Mulligans 6.5, America’s Finest 3.5; Eric’s RV Performance Center 7, Stymie’s Bar and Grill 3; Double Eagle 8.5, Windermere Sequim-East 1.5; Ultimate Pain Fighter 5.5, Dungeness Golf Shop 4.5

Individual scores:

Low division — Gross: 1. Sid Krumpe, 32; 2. Silas Fuller, 35; 3. (tie) Robert Bourns Ron Sather and Russ Veenema, 40. Net: 1. Jason Doig, 33; 2. (tie) Lance Gardner, Kris Lether, Taylor Thorson and Matt Warren, 35

High division — Gross: 1. Brian Cays, 44; 2. (tie) Frank Arnold, Bill Henderson and George Penic, 47. Net: 1. (tie) Allen Patton and Frank Tomajko, 31; 3. (tie) Jeff Fretts, Dean Norman, Vince Stackhouse and Rob Thompson, 34

KPs: Krumpe, Chuck Anderson, Chris Curtis, Darren Stephens.

 

Sunland Golf & Country Club

• Couples Club, Two Best Balls, June 10

1. Cecil Black, Russ McClelland, Judy and Wayne Nordyke, 113; 2. Dave and M.J. Anderson, Bob and Dorene Berard, 115; 3. Ray Aldrich, Nonie Dunphy, Cynthia and Rick Edel, 116.

• SWGA, Beat the Champ, June 12

Red tees, first flight — 1. Cynthia Edel, Ruth Lowe, Alice Myers, Judy Nordyke, Geri O’Claray, Jan Prout, Bobbie Piety and Janet Real

Red tees, second flight — 1. Dorene Berard and Cecil Black

Silver tees — Effie Bentley, Nonie Dunphy, Eileen Larsen and Barbara Slagoske.

• Couples Club, Best ball, June 17

1. Mark and Sharon Meythaler, Judy and Wayne Nordyk, 116; 2. Ray Aldrich, Nonie Dunphy, Maury Fitzgerald and Ruth Lowe, 126

KP: Bob Hilsmann.

• Men’s Niners, Low Net-Worst Hole Out, June 19

1. Jim Elvert, 25; 2. (tie) Ray DeJong, Joe Hart and Jerry Hurd, 28.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 17 edition online now. Browse the archives.