Sports

Community scoreboard

BMX

Port Angeles BMX

• Tuesday Ten Series, July 8

3 Strider — 1. Makaylie Albin, 2. Isaiah Charles, 3. Peyton Sutton

26-30 Cruiser — 1. Scott Gulisao, 2. George Williams, 3. Taylor Tolliver

8 Novice — 1. Landon Price, 2. Lucas Zilcosky, 3. Landon Sage

10 Novice — 1. Natasha Zilcosky, 2. Kaely Henning, 3. Cholena Morrison

10 Girls — 1. Taylor Tolliver, 2. Taylor Coleman, 3. Taylee Rome

7 Intermediate — 1. Jesse Vail, 2. Jaron Tolliver (Rider of Night), 3. Rily Pippin

17-18 Intermediate — 1. Trenton Owen, 2. Jericho Stuntz, 3. Isaiah Hylton, 4. Johntay Tolliver

13 Expert — 1. Tee-Jay Johnson, 2. Aydan Vail, 3. Deacon Charles

7-8 Local Open — 1. Jesse Vail, 2. Taylee Rome, 3. Landon Price

17-20 Local Open — 1. Jericho Stuntz, 2. Tee-Jay Johnson, 3. Taylor Coleman.

• July 13

3 Strider — 1. Makaylie Albin

26-30 Cruiser — 1. Isaiah Hylton, 2. Scott Gulisao, 3. Robert Williams

10 Novice — 1. Cholena Morrison, 2. Landon Price, 3. Kaely Henning

13 Intermediate — 1. Isaiah Hylton, 2. Taylor Tolliver, 3. Ty Bourm, 4. Aydan Vail

7 Expert — 1. Jesse Vail (Rider of The Day), 2. Rily Pippin, 3. Landon Sage

7-8 Local Open — 1. Jesse Vail, 2. Landon Price, 3. Kaely Henning, 4. Rily Pippin.

Golf

The Cedars at Dungeness

• Women’s 18-Hole Golf Group, Ts and Fs, July 8

First division — 1. Barb Burrows, 40; 2. Wanda Synnestvedt, 42

Second division — 1. (tie) Cathy Grant and Lori Oakes, 39

KPs: Donna Maclean

Putts: Synnestvedt 34, Bonney Benson 31

Chip-ins: Oakes, Lisa Ballantyne

Birdies: Ballantyne, Oakes.

• Men’s Club, Two-Man Best Ball, July 9

First flight — Gross: 1. Ron Grant/Robert Mares, 71. Net: 1. Allen Balla/Bill Riley, 59; 2. Brian Anderson/Fred Harrison, 60

Second flight — Gross: 1. John Magee/Cary Richardson, 74. Net: 1. Richard Koharian/Grant Ritter, 58; 2. Paul Ryan/Richard Thompson, 60

Third flight — Gross: 1. Jim Engel/David McArthur, 80. Net: 1. Morris Fosse/Jerry Haile, 57; 2. Sterling Epps/Dick McCammon, 58

KPs: Balla, Grant, McCammon, Brian McArdle, Kip McKeever.

• Merchants League, July 10

Team scores:

America’s Finest 10, Jamestown Aces 0; Dungeness Golf Shop 7.5, Mulligans 2.5; SkyRidge Golf Club 5.5, AM Systems 4.5; Double Eagle 8, Sequim Plumbing 2; Mischmidt 5.5, Eric’s RV Performance Center 4.5; Ultimate Pain Fighter 6.5, Windermere Sequim-East 3.5

Standings:

Stymie’s Bar and Grill       18

SkyRidge Golf Club         13.5

Windermere Seq. East   13.5

America’s Finest                 13

Mischmidt                        12.5

Ultimate Pain Fighters     10

Eric’s RV Perf. Center          10

Double Eagle  10

Dungeness Golf Shop          9.5

AM Systems                       9.5

Mulligans 8.5

Sequim Plumbing             6.5

Jamestown Aces           4

Individual results:

Low division — 1. Sid Krumpe, 37; 2. Gary Kettel, 39; 3. Robert Bourns, 40; 4. Robbie Bourns, 41. Net: 1. Jerry Pedersen, 30; 2. Mike Payton, 32; 3. Kevin McCormack, 33; 4. Bill Henderson, 35

High division — Gross: 1. Don Purser, 46; 2. Ken Hagan, 47; 3. (tie) Chuck Anderson, Bill Bailey and Bill Francis, 50. Net: 1. Frank Tomajko, 32; 2. Kevin Gallacci, 33; 3. Dave Sharman, 34; 4. Vince Stackhouse, 35

KPs: McCormack, Stackhouse, Jason Hoffman, Allen Patton.

 

Sunland Golf & Country Club

• Couples Club, Best Ball of Foursome, July 8

1. (tie) Dave Anderson, M.J. Anderson, Jack Real and Janet Real; Dorene Berard, Robert Berard, Judy Kelley and Karl Kelley, 112; 3. (tie) Maury Fitzgerald, Rose Lauritsen and blind draw; Cecil Black, Russ McClelland, Jane Ratliff and Jim Ratliff, 117

KP: Mark Meythaler.

• Men’s Niners, Low Putts, July 10

1. Allen Estes, 13; 2. Joe Hart, 14; 3. Jim Elvert, 15.

• SWGA, Field Day, July 10

1. Cynthia Edel, Rose Lauritsen, Janet Littlefield and Geri O’Claray, 123; 2. Pat Beltz, Carol Goodman, Nadia Saulsbury and Barb Slagoske, 128; 3. Cecil Black, Nonie Dunphy, Witta Priester and Jane Ratliff, 129; 4. Dana Burback, Ann Hester, Sharon Meythaler and Judy Nordyke, 133

KPs: Black, Priester, Nan Godfrey

Long drives: Hester, Ratliff, Cheryl Coulter.

Softball

• Port Angeles slowpitch league standings (final, second half)

Women’s division

Harbinger Winery           9-1

Shirley’s Cafe 8-2

Law Office/Alan Millet      7-3

Elwha Bravettes 6-4

Ambrosia 4-6

California Horizon             3-7

Airport Garden Center      2-8

Extreme Sports Park         1-9

Men’s gold division

Angeles Plumbing            9-1

Elwha Young Gunz           8-2

7 Cedars Casino 6-4

Moose Lodge Bulls            5-5

Stamper Chiropractic      4-6

Extreme Sports Park        3-7

Smuggler’s Landing         3-7

The Coo Coo Nest            2-8

Men’s silver division

Evergreen Collision          8-2

U.S. Coast Guard              7-3

Ace Michael’s Inc.             5-5

Basic Ballers 5-5

Elwha Braves 3-7

The Quarry 2-8.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Nov 26
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates