Sports

Community scoreboard

BMX

Port Angeles BMX

• Tuesday Ten Series, Aug. 12

4 Strider — 1. Makaylie Albin, 2. Isaiah Charles

26-30 Cruiser — 1. Scott Gulisao, 2. Jaron Tolliver, 3. Johntay Tolliver

6 Novice — 1. Carson Waddell, 2. Sebastian Buhrer, 3. Benjamin Clemens

9 Novice — 1. Landon Price, 2. Anthony Brigandi, 3. Jack Clemens

9 Intermediate — 1. Deacon Charles, 2. Cash Coleman, 3. Cholena Morrison

13 Expert — 1. Isaiah Hylton, 2. Tee-Jay Johnson, 3. Grady Bourm

9-10 Local Open — 1. Taylor Coleman, 2. Cash Coleman, 3. Landon Price.

• Strider Promotion, Aug. 16

4 Strider — 1. Ben Keeler, 2. Makaylie Albin

9 Novice — 1. Jack Clemens (Rider of the Day), 2. Ryan Albin, 3. Aiden Gockerell, 4. Benjamin Clemens

13 Intermediate — 1. Grady Bourm, 2. Taylor Tolliver, 3. Rily Pippin

• Aug. 17

4 Strider — 1. Makaylie Albin, 2. Isaiah Charles

26-30 Cruiser — 1. Scott Gulisao, 2. Jaron Tolliver, 3. Taylor Tolliver

13 Novice — 1. Grady Bourm, 2. Ty Bourm, 3. Logan Williams (Rider of the Day)

9 Intermediate — 1. Deacon Charles, 2. Landon Price, 3. Ryan Albin

13-14 Local Open — 1. Grady Bourm, 2. Ty Bourm, 3. Landon Price

Raffle ticket winners — Strider: Jessica Gulisao; Shirt: Gary Price; Shirt: Lori Rolley.

 

Golf

The Cedars at Dungeness

• Lady Niners, Crazy Eights, Aug. 14

First division — 1. Darla Shaw, 13.5; 2. (tie) Dot Forshee and Donna Maclean, 18.5. Putts: Pat Conway 16

Second division — 1. (tie) Kathy Benedict and Jo Hendrickson, 18; 3. (tie) Sarah Meyers, Lee Stanley and Patty Wirz, 20.5. Putts: Benedict 18.

• Merchant’s League, Aug. 14

Standings:

Stymie’s Bar and Grill   45

SkyRidge Golf Club   44.5

Dungeness Golf Shop   42.5

Mischmidt               41.5

Mulligans 39.5

Double Eagle 39

Windermere Seq.-East   36

Ultimate Pain Fighter     35

Jamestown Aces       35

America’s Finest           34

Sequim Plumbing         34

Eric’s RV Perf. Center 29.5

AM Systems           26.5

Team scores:

Windermere Sequim-East 5.5, Americas Finest 4.5; Mulligans 8.5, Mischmidt 1.5; Ultimate Pain Fighter 6, Double Eagle 4; Stymie’s Bar and Grill 7.5, Dungeness Golf Shop 2.5; SkyRidge Golf Club 8, Eric’s RV Performance Center 2; Jamestown Aces 5, Sequim Plumbing 5

Individual results:

Low division — Gross: 1. Gary Kettel, 36; 2. Garrett Payton, 40; 3. (tie) Kris Lether and Mike Schmidt, 41. Net: 1. (tie) Coral Millett and Tim Schneider, 45; 3. (tie) Mark Quinet and Clint Wetzel, 47

High division — Gross: 1. (tie) Robbie Bourns and Jeff Pedersen, 34; 3. Darren Stephens, 35; 4. Gary Williams, 36. Net: 1. Ben Neff, 30; 2. Jeff Fretts, 36; 3. (tie) Bill Bailey, Steve Brown and Ken Hagan, 37.

KPs: Payton, Annette Nesse, John O’Rourke, Vince Stackhouse.

 

Sunland Golf & Country Club

• Lady Niners, Pre Pick Five Holes, Aug. 14

1. Lani Warren, 20; 2. (tie) Jan Jones and Teri King, 22.5.

• SWGA, Medal Play, Aug. 14

Red tees, first flight — Gross: 1. Judy Nordyke, 92. Net: 1. Alice Myers, 70

Red tees, second flight — Gross: 1. Jane Ratliff, 100. Net: 1. (tie) Pat Beltz and Marsha Carr, 73

Silver tees — Gross: 1. Nadia Saulsbury, 97. Net: 1. Effie Bentley, 72.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 24 edition online now. Browse the archives.