Golf
The Cedars at Dungeness
• CADWGA, Monthly Medal, Aug. 6
First division — 1. Emily Cook, 66; 2. Linda Hash, 67; 3. Wanda Synnestvedt, 72
Second division — 1. Lori Oakes, 62; 2. Lisa Chon, 74; 3. (tie) Cathy Grant and Lori Wyngaert, 83
KPs: Oakes, Synnestvedt, Jan Clendening
Putts: Oakes 35, Bobbie Piety 29
Birdies: Cook, 3 Oakes.
• CADWGA, 2019 Presidents Cup winners
Champion — Jane Peoples
Runner Up — Linda Hash
Consolation Champion — Marine Hirschfeld
Runner Up consolation — Kathy Langston.
• Men’s Club, Summer-Series-Individual Stroke Play, Aug. 7
First flight — Gross: 1. Ron Grant, 76; 2. Harry Phillips, 77. Net: 1. Grant Ritter, 67; 2. (tie) Justin Ewing and Robert Mares, 69
Second flight — Gross: 1. Karl Brehm, 82; 2. Karl Dryfhout, 86. Net: 1. Bill Berry, 69; 2. (tie) Allen Balla and Leonard Hirschfeld, 72
Third flight — Gross: 1. Stephen Falcone, 89; 2. Herman Sakimoto, 91. Net: 1. Robert Nute, 67; 2. Joe Tomita, 69; 3. Morris Fosse, 71
KPs: Grant, Robert Bourns, Steve Lewis, Bill Rucker, Russ Veenema.
• Merchants League, Aug. 8
Team scores:
Stymies Bar and Grill 5.5, Eric’s RV 4.5
Dungeness Golf Shop 5.5, Sequim Plumbing 4.5
Mischmidt 6, Castell Insurance 4
Dungeness Tile and Stone 7, Bill Mair Heating 3
Griffin Custom Homes 7.5, Angeles Plumbing 0
SkyRidge Golf Club 7, Jamestown Aces 3
Individual results:
Low division — 1. Jeff Jones, 32; 2. Chad Morgan, 38; 3. Josh Francis, 40; 4. Shane Price, 41. Net: 1. Gary Kettel, 32; 2. (tie) Bryce Gange and Jerry Pedersen, 34; 4. Jeff Pedersen, 35
High division — 1. Mike Drescher, 42; 2. Steve Lewis, 44; 3. Taylor Thorsen, 46; 4. Bill Francis, 47. Net: 1. Judy Reno, 31; 2. Dennise Kettel, 35; 3. Matt Bailey, 36; 4. Jacob Tweeter, 37
KPs: Kettel, Morgan, Reno, Tweeter.
Sunland Golf & Country Club
• Men’s Club, Throw Out Three Worst Holes, Aug. 7
Gross: 1. Dennis Cook, 59; 2. Jay Tomlin, 62
Net: 1. Don Claussen, 42; 2. Bill Engle, 46; 3. Fred Smith, 47.
BMX
Port Angeles BMX
• PA Power Summer Series, Aug. 6
Balance Bike — 1. Parker Collet, 2. Layla Stamper, 3. Bennett Gray, 4. Dennis Tisdale
13-14 Girls Cruiser — 1. Trinity Gaither, 2. Harper McGuire, 3. Natale Brigandi
46-50 Women Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Catharine Copas, 3. Iris Winslow, 4. Shellie Belbin
7 & Under Cruiser — 1. Kohen Wills, 2. Evan “Mongo” Hernandez, 3. Dominic Casebolt
12 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Anthony “A-Train” Jones, 3. Jackson Beal
15 Cruiser — 1. Anthony Brigandi, 2. Russell Gaither, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley
36-40 Cruiser — 1. Michael “Patch Kit” McGuire, 2. Anthony Hernandez, 3. Jason Forsmann
56-60 Cruiser — 1. George Williams, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. Steve Gaither
5 & Under Novice — 1. Atticus Reed, 2. Wyatt Sweetser, 3. Jackson Moroles
6 Novice — 1. Kayden Beck, 2. Bradan Gray, 3. Calianne Collins
7 Novice — 1. Tony Cargo, 2. Olive Rossi, 3. Woody Cargo
8 Novice — 1. Cameron Collins, 2. Grady Pinell, 3. Maverick Williams
9 Novice — 1. Kawika Deboer, 2. Sky Wasankari, 3. Michael Wilhelm, 4. Wyatt Stamper
10 Novice — 1. Wesley Schroeder, 2. Anna Cook, 3. Claire Luce, 4. Dylan Sinor
11 Novice — 1. Jacob Howe, 2. Kolby Charles, 3. Jaedyn Halladay
13 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Jake Wilson, 3. Natale Brigandi
14 Novice — 1. Cameron “Area 51” Widder, 2. Piper Williams, 3. Michael Reed
6 Intermediate — 1. Thomas “The Train” Dalgardno, 2. Zebastian Ferrier-Dixon, 3. Levi Hull
7 Intermediate — 1. Dominic Casebolt, 2. Dylan Thomas, 3. Blake Sweetser
9 Intermediate — 1. Cooper Sandall, 2. Ben Keeler, 3. John De Shazo
13 Intermediate — 1. Brian Belbin, 2. Weston A. Opdyke, 3. Austin Fortman
14 Intermediate — 1. Mason Beal, 2. Anthony Brigandi, 3. Cholena Morrison
15 Intermediate — 1. Chase Schweitzer, 2. Cory Cooke, 3. Kale Dalton
11 Expert — 1. Ethan “Bam Bam” Barbre, 2. Anthony “A-Train” Jones, 3. Hunter Collet
15 Expert — 1. Andy “Sandy” Goldsbary, 2. Bruce Johnson, 3. Grant Zipay.