Basketball
Port Angeles Parks & Recreation women’s league
• May 1
E.T. Fisheries 2, Sequim Lady Wolves 0 (FF)
The Cedars at Dungeness 56, E.T. Fisheries 33. Leading scorers — The Cedars: Val Huff 24, Sarah Moores 10; E.T.: Marsha Shamp 13; Jessica Madison 8
7 Cedars Casino 69, Sequim Lady Wolves 47. Leading scorers — 7 Cedars: Ashlynn Sharp 21, Bracey Ulin 19; Sequim: Abby Schroeder 12, Hannah Wagner 9
• May 6
E.T. Fisheries 2, 7 Cedars Casino 0 (FF)
The Cedars at Dungeness 64, Sequim Lady Wolves 32. Leading scorers — The Cedars: Val Huff 27, Nikki Julmist 15; Sequim: Hope Glasser 16, Jayla Julmist 8.
• Port Angeles Parks & Recreation MayDay Roundball youth tournament, May 5
Girls eighth-grade division — 1. Peninsula Threat, 2. Cedarcrest Select, 3. DRIVE Basketball (Poulsbo), 4. Port Angeles Hazard. Championship: Threat 46, Cedarcrest 17.
Boys fifth grade division — 1. DRIVE Basketball 6, 2. Port Angeles Sixers, 3. Sequim Wolves, 4. DRIVE Basketball 5, 5. Port Angeles 5. Championship : DRIVE Basketball 6 45, P.A. Sixers 44.
Boys high school division — 1. P.A. White, 2. Bremerton CBA, 3. Port Angeles Green, 4. Courtenay Yetis (Courtenay, B.C.). Championship : Port Angeles White 74, Bremerton CBA 72 (OT).
Soccer
Peninsula College/Port Angeles Parks & Recreation Coed Soccer League
• Silver division, April 29
Windermere 2, Pura Vida 0
Pantry & Latch 2, Richard FC 1
Strait Slice 6, Station 51 3
High Energy Metals 2, Olympic FC 2
• Gold division, April 29
Forks FC 1, Under Construction 0
Pura Vida 5, Olympic FC 0
• Silver division, May 6
Windermere 4, Olympic FC 0
Pura Vida 3, Pantry & Latch 1
Richard FC 11, Station 51 0
High Energy Metals 0, Strait Slice 0
• Gold division, May 6
Forks FC 1, Under Construction 0
Pure Vida 5, Olympic FC 0
• Standings, silver division
Windermere 3-0-0
Pantry & Latch 2-1-0
Pura Vida 2-1-0
Strait Slice 1-1-1
Richard FC 1-1-1
High Energy Metals 0-0-3
Olympic FC 0-2-1
Station 51 0-3-0
• Standings, gold division
Forks FC 2-1-0
Pura Vida 2-1-0
Olympic FC 1-2-0
Under Construction 1-2-0.
Golf
The Cedars at Dungeness
• CADWGA, Monthly Medal, May 1
First division — 1. Lisa Ballantyne, 70; 2. Linda Beatty, 74; 3. Yoon Park, 75. Putts: Linda Beatty and Ballantyne 31
Second division — 1. Betty Kettel, 74; 2. Lori Wyngaert, 75; 3. Lori Oakes, 77. Putts: Judy Reno 33
KPs: Bonney Benson, Jan Clendening, Kathy Langston
Birdies: Ballantyne, Marine Hirschfeld.
• Men’s Club, Individual Stroke Play, May 2
First flight — Gross: 1. Ron Grant, 70. Net: 1. Mark Hash, Harry Phillips and Russ Veenema, 70
Second flight — Gross: 1. John Raske, 69. Net: 1. John Nally, 69; 2. Allen Balla, 70; 3. Joe Sheriff, 72
Third flight — Gross: 1. Justin Ewing, 70. Net: 1. Leonard Hirschfeld, 71; 2.t Nic Dahl, 72; 3. Danny Romero, 73
Fourth flight — Gross: 1. Jerry McLinn, 63. Net: 1. Aaron Staeben, 66; 2. Ray Ballantyne, 67; 3. Warren Cortez, 69
Fifth flight — Gross: 1. Mike Sutton, 71. Net: 1. Ken Beard, 72; 3. Cary Richardson, 73; 3. Pat Lauerman, 74
Sixth flight — Gross: 1. James Engel, 71. Net: 1. (tie) Whitey Best and Morris Fosse, 72; 3. Thomas Deeney, 74
Seventh flight — Gross: 1. Steve Collatz, 74. Net: 1. San Sparks, 73; 2. (tie) Bates Bankert and Darrell Waller, 75
KPs: Deeney, McLinn, Harold Whitehead, Jim Jaqubino, Don Purser.