Community scoreboard — Aug. 11, 2021

  • Wednesday, August 11, 2021 1:30am
  • Sports

Golf

The Cedars at Dungeness

• Merchants League, July 22

Individual scores:

First flight — Gross: 1. Sid Krumpe, 34; 2. Jeff Jones, 35; 3. (tie) Richard Clendening, Brandon Lancelle and Gavin Velarde, 39. Net: 1. Darren Stephens, 33; 2. (tie) Bob Kelly, Roger Olsen and Shane Price, 35

Second flight — Gross: 1. Charles Keys, 43; 2. Roger Steinert, 44; 3. Mel Perricone, 48; 4. Bev Schumacher, 49. Net: 1. Don Purser, 30; 2. Dario Leonardo, 31; 2. Seth Wilhelm, 34; 4. Al Sturm, 36

Team scores — Skyridge 12, Dungeness Tile & Stone 11, Sequim Plumbing 10, Air Flo 9, Jamestown Aces 8, CAD Pro Shop 7, Red Carpet Car Wash 6, Eric’s RV 5, Blade Bros. 3.5, Olympic Fireplace 3.5, Catsell Insurance 2, Stymie’s 1.

• Merchants League, July 29

Individual scores:

First flight — Gross: 1. (tie) Sid Krumpe, Brandon Lancelle and Derek Moore, 37; 4. Jeff Jones, 39. Net: 1. David McCormick, 32; 2. Josh Francis, 35; 3. (tie) Justin Ewing and Chuck Parrish, 36

Second flight — Gross: 1. Rich Burlingame, 43; 2. Lisa Chon, 45; 3. Mel Perricone, 46; 4. Adam Barrell, 47. Net: 1. Justin Pedersen, 25; 2. (tie) Ryan Betale, Eric Davis and Dean Norman, 36

Team scores — Blade Bros. 12, Olympic Fireplace 11, Red Carpet Car Wash 10, Sequim Plumbing 9, Eric’s RV 8, Catsell Insurance 6.5, CAD Pro Shop 6.5, Skyridge 5, Air Flo 4, Dungeness Tile & Stone 3, Jamestown Aces 2, Stymie’s 1.

• CDWGA, Monthly Medal Competition, Aug. 3

First division — Gross: 1. Marine Hirschfeld. Net: 1. Yoon Park

Second division — Gross: 1. Kim Mishko. Net: 1. Marlene Erickson

Third division — Gross: 1. Bev Handshumaker. Net: 1. (tie) Joanie Oakes and Lynnette Sheriff

KPs: Hirschfeld, Mishko, Park, Sheriff, Linda Beatty, Kathy Langston #17 (11’3”)

Birdies: Hirschfeld, Mishko, Lisa Ballantyne, Witta Priester

Chip-Ins: Ballantyne, Langston, Oakes, Sheriff, Barb Burrows.

• 7 Cedars Cup Summer Series, Aug. 4

First flight — Gross: 1. Frank Catelli, 73; 2. Ron Grant, 74; 3. Mark Hash, 76. Net: 1. Harry Phillips, 70; 2. (tie) Anthony Bubenas and Jim Jaqubino, 71

Second flight — Gross: 1. Fred Harrison, 83; 2. Randy Gange, 84; 3. Bill Schless, 87. Net: 1. Bill Berry, 71; 2. John Raske, 72; 3. Ray Ballantyne, 73

Third flight — Gross: 1. Steve Lewis, 92; 2. Gary Syme, 93; 3. Ken Beard, 94. Net: 1. Wally Jenkins, 72; 2. Bill Riley, 76; 3. Mike Bertsch, 77.

Sunland Golf Club

• Couples Golf, 2 Best Balls per Foursome, Aug. 3

1. Jack Real-Janet Real-Dan O’Claray-Geri O’Claray, 129; 2. Cynthia Edel-Rick Edel-Gary Hester-Ann Hester, 130.

• Men’s Club, Pick ‘Em 9, Aug. 4

Gross: 1. Gary Peterson, 35; 2. John Sims, 34. Net: 1. Dennis Cook, 31; 2. Dan Marchefka, 32; 3. Joe Mckinnon, 32.5.

• SWGA, Medal Play, Aug. 5

First flight — Gross: 1. Irene Schmidt, 86; 2. Bobbie Piety, 90. Net: 1. Sue Elvert, 69; 2. Mary Fryer, 70

Second flight — Gross: 1. (tie) Eileen Larsen and Janet Littlefield, 108. Net: 1. Linda Collet, 73; 2. Christie Wilson, 76.

BMX

Lincoln Park BMX

• Anchor Marine Summer Series, Aug. 3

15-16 Girls Cruiser — 1. Piper Williams, 2. Trinity Gaither, 3. Cholena Morrison

31-35 Women Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Nichole “Nitrous Nikki” Otto, 3. Shellie Belbin

8 Cruiser — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Evan “Mongo” Hernandez

14 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Cash “Money” Coleman, 4. Brayden “Shark Attack” Allen

17-20 Cruiser — 1. Cory Cooke, 2. Isaiah “Flying Fortress” Muckley, 3. Russell Gaither

26-30 Cruiser — 1. Kylan Johnson, 2. Anthony Hernandez, 3. Zachary Slota

61 & Over Cruiser — 1. George Williams, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. Steve Gaither

5 & Under Novice — 1. Levi Oravetz, 2. Maverick Johnson, 3. Annyah “Nyah” Beck, 4. Jacob “Hurricane” Allen, 5. Zaylan Ferrier-Dixon, 6. Kenneth McGee, 7. Avery Warren, 8. Aaron Johnson

6 Novice — 1. Kirra “Crash Girl” Stratford, 2. Keegan Navarro, 3. Ashton King, 4. Everett Widney

7 Novice — 1. Kameron Langdon, 2. Kristopher Giffin, 3. Cameran Ferrier-Dixon

8 Novice — 1. Max “Mighty Max” McMurray, 2. Orion “O” Hedin, 3. Calianne Collins, 4. Abel Huddler

9 Novice — 1. Tony Cargo, 2. Gideon Oravetz, 3. Kaston Beckett, 4. Kameron Palmer, 5. Woody Cargo, 6. Paisely Warren

10 Novice — 1. Lucas Seelye, 2. Kali Hopper, 3. Graci Peltier-Sexton, 4. Maelyn Benedict

11 Novice — 1. Carter Yadon, 2. Kylen “Whinnie” Simmons, 3. Elora Aten

13 Novice — 1. Lukas Teague, 2. Charlie Kasten, 3. Christian “C-Train” Snavely

41-45 Novice — 1. Benjamin Rowland, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. Steve Gaither

6 Intermediate — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Bennett “Mini Benny” Gray, 3. Irelyn “Tank” McGinley

8 Intermediate — 1. Zebastian Ferrier-Dixon, 2. Danny “Gatling Gun” Goettling, 3. Kylin Weitz

10 Intermediate — 1. Brayden “Shark Attack” Allen, 2. Peighton “Lil P” McGinley, 3. Graysen Pinell, 4. Cameron Collins

13 Intermediate — 1. Kennasyn “P-38” Persall, 2. Kolby Charles, 3. Anna Cook

16 Intermediate — 1. Russell Gaither, 2. Piper Williams, 3. Gabriel Granum

8 Expert — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Cash Persall, 4. Lucas “The Sugar Glider” Allen

11 Expert — 1. Liam “Loop Out Liam” Otto, 2. Cooper Sandall, 3. Ethan “Bam Bam” Barbre

14 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Cash “Money” Coleman

16 Expert — 1. Andy “The Dozer” Goldsbary, 2. Weston A. Opdyke, 3. Zachary Pinell

17-20 Expert — 1. Colby Grove, 2. Cory Cooke, 3. Joseph Pinell, 4. Isaiah “Flying Fortress” Muckley.

More in Sports

tsr
Winter sports preview: Mix of veterans, newcomers to hit lanes for SHS bowling squad

One year removed from an abridged 2020-2021 season, Sequim’s bowling team has… Continue reading

tsr
Girls soccer: Johnson, Wagner highlight SHS all-league picks

Senior midfielder Hannah Wagner and sophomore striker Taryn Johnson paced Sequim High’s… Continue reading

tsr
Football: Six Wolves picked for all-league squads

He started the season at center, then shone brightly under center. Sophomore… Continue reading

tsr
Volleyball: Hastings, Vaara picked for all-league team

Sequim’s tall duo helped the Wolves reach the heights of the 2A… Continue reading

Sequim’s Riley Pyeatt makes her way of the first hill at the state of the 2A state cross country meet in Pasco on Nov. 6. Pyeatt finished fifth, earning her third top-15 finish at state in three chances. Last week she was named to the all-state team. Sequim Gazette photo by Michael Dashiell
Sports briefs — Dec. 1, 2021

Pyeatt makes all-state team Sequim High senior Riley Pyeatt was named to… Continue reading

Community scoreboard — Nov. 17, 2021

Golf The Cedars at Dungeness • Men’s Club, Stableford competition, Nov. 10… Continue reading

tsr
A legacy of winning

For Jennie Webber Heilman and her Sequim High varsity volleyball team, their… Continue reading

tsr
College basketball: Loaded PC Pirate squads ready for full hoops season

The Peninsula College basketball teams have reloaded and are ready to launch.… Continue reading

Volleyball: Wolves go 0-2 at state

The Sequim volleyball team had some tough competition at the state 2A… Continue reading

Most Read