Community scoreboard — May 26, 2021

  • Wednesday, May 26, 2021 1:30am
  • Sports

Golf

The Cedars at Dungeness

• CDWGA Member/Member Tournament, May 18

1. Linda Case-Lisa Chon, 63; 2. Linda Hash-Marine Hirschfeld, 67; 3. Jane Peoples-Wanda Synnestvedt, 68; 4. (tie) Anne Elwell-Cathy Grant, Barb Burrows-Lori Wyngaert and Marlene Erickson-Judy Reno, 69

• Men’s Club, 2021 Electic, May 17/19

First flight — Gross: 1. Jeff Jones, 64; 2. Ron Grant, 67; 3. Steve Gish, 73. Net: 1. Jim Jaqubino, 65; 2. Robert Bourns, 66; 3. Richard Clendening, 67

Second flight — Gross: 1. Paul Langdon, 77; 2. Verl Nelson, 78; 3. Randy Gange, 80. Net: 1. (tie) Karl Brehm and Bob Gunn, 66; 3. Bill Berry, 67

Third flight — Gross: 1. Steve Lewis, 84; 2. Justin Hill 85; 3. Steve Carpenter, 86. Net: 1. Pat Lauernman, 63; 2. (tie) Ken Beard and Dwain Sparrowk, 66.

Sunland Golf Club

• Couples Golf, Low Net Best 2 Balls/Each Hole, May 18

1. Mike Bresnahan-Cheryl Coulter-Janet Littlefield-Dan O’Claray, -17; 2. Cynthina Carpine-Rick Edel-Katherine Jones Evans, 15

Men’s KP: Mike Oliver

Women’s KP: Janet Real.

• Men’s Club, May Mixer, May 18

1. Don Claussen-Robert Mares-Joe Mckinnon-John Sims, 98; 2. (tie) Jim Deckman-Jeff Evans-Wayne Nordyke-Phillip Walker and Mike Bresnhan-Dan Fryer-Mark Meythaler-Jack Real, 101

KPs: Meythaler, Dennis Cook, David Martin, Dan O’Claray.

• SWGA, Red and Blue Match, May 20

1. Red Team: Cecil Black, Cynthia Carpine, Nonie Dunphy, Jo Anne Estes Katherine Evans, Judy Flanders, Linda Fortney, Ann Hester, Mary Kubas-Meyer, Sharon Maguire, Alice Myers, Judy Nordyke, Geri O’Claray, Patricia Palmeri, Janet Real, Irene Schmidt.

• Friday Fairways, 2-Person Blind Best Ball, May 21

Gross — 1. (tie) Robert Mares and Jay Tomlin, 35. Net: 1. (tie) Don Claussen, Jeff Evans, Bobbie Piety and Brian Scheibner, 31.

BMX

Lincoln Park BMX

• May 22

4 Balance Bike — 1. Landyn Hutto, 2. Avery Warren, 3. Dillon Tisdale

3 Balance Bike — 1. Will Brown, 2. Troy Schmeltz, 3. Izabella Ferrier-Dixon

15-16 Girls Cruiser — 1. Kenzie Green, 2. Sarah Pruitt, 3. Trinity Gaither

36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Trish Tisdale, 3. Deana Volker

14 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Carter Carroll

16 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Russell Gaither, 3. Dylan Dixon

41-45 Cruiser — 1. Jon Lindberg, 2. Anthony Hernandez, 3. Erik Stratford, 4. Troy Tisdale

5 & Under Novice — 1. Tydus Woods, 2. Maverick Johnson, 3. Annyah “Nyah” Beck, 4. Isla Brown

6 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Kirra “Crash Girl” Stratford, 3. Tyler Elofson-Cross, 4. Judah Forshaw

7 Novice — 1. Gabriel Shiepko, 2. Briar Johnson, 3. Jaidyn Eastman

8 Novice — 1. Kylin Weitz, 2. Tony Cargo, 3. Teyah Elofson-Cross, 4. Miles Johnson, 5. Woody Cargo, 6. Orion “O” Hedi

9 Novice — 1. Vienna “V Dog” Smith, 2. Olive “The Wolf” Rossi, 3. Paisely Warren

10 Novice — 1. Sonny Horejsi, 2. Kali Hopper, 3. Graci Peltier-Sexton

12 Novice — 1. Jaedyn Halladay, 2. Genesee “Valkyrie” Duncan, 3. Ryker “Tank” Rossi

14 Novice — 1. Kodiak Adkins, 2. Lukas Teague, 3. David Ochoa

41-45 Novice — 1. Stephen Brady, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. Steve Gaither

7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Danny “Danny” Goettling, 3. Bennett “Mini Benny” Gray

9 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Carter Carroll, 3. Evan “Mongo” Hernandez, 4. Maverick Williams, 5. Thomas “The Train” Dalgardno

12 Intermediate — 1. Kolby Charles, 2. Kenzie Green, 3. Anna Cook

15 Intermediate — 1. Weston A. Opdyke, 2. Russell Gaither, 3. Gabriel Granum

17-20 Intermediate — 1. Colby Groves, 2. Issac “Comeback Kid” Dixon, 3. Chase Schweitzer, 4. Caden De Los Angeles, 5. Dylan Dixon, 6. Kris Carroll, 7. Trinity Gaither

14 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Ezekiel Green, 3. Brian Belbin

16 Expert — 1. Mason Beal, 2. Sarah Pruitt, 3. Andy “The Dozer” Goldsbary.

More in Sports

tsr
Volleyball: Wolves snag league’s No. 2 seed to league seeding tourney

Sequim’s second season starts next week. The Wolves, 8-5 in league play… Continue reading

tsr
Girls soccer: Sequim streaking into postseason

With one game remaining in the regular season, Sequim’s Wolves have a… Continue reading

tsr
Cross country: Pyeatt dominates league meet

The Olympic League’s cross country final offered few surprises, as senior stalwarts… Continue reading

Boys tennis: Wolves advance after first day of league tourney

So far, so good for Sequim’s tennis players. Now, if only the… Continue reading

Community scoreboard — Oct. 27, 2021

Golf Sunland Golf Club • SWGA, Field Shots, Sept. 23 First flight… Continue reading

Sports briefs — Oct. 27, 2021

Wolves top Kingston Sequim High’s football squad earned a key Olympic League… Continue reading

tsr
Men’s soccer: PC works together, earns win in playoff atmosphere

Peninsula College scored early and defended well late in a 2-0 men’s… Continue reading

Peninsula’s Miya Clarke, right, outpaces Skagit Valley’s Ahsley Thomas during an Oct. 20 match in Port Angeles. Photo by Keith Thorpe/Olympic Peninsula News Group
Women’s soccer: Peninsula seals 10th straight division title with shutout win

Peninsula College celebrated its sophomore day in style, earning a 3-0 shutout… Continue reading

College soccer: Pirate women erupt on offense in 7-0 win

The Peninsula College women’s soccer team has been dominating teams all year… Continue reading

Most Read