Community scoreboard — May 4, 2022

Golf

The Cedars at Dungeness

• Men’s Club, Short Course, April 27

First flight — Gross: 1. Jason Doig, 67; 2. Robert Bourns, 68; 3. Steve Gish, 71. Net: 1. Justin Ewing, 68; 2. Richard Clendening, 69; 3. Mike Buckland, 71

Second flight — Gross: 1. Neal Olson, 70; 2. Thomas Hughes, 74; 3. Verl Nelson, 76. Net: 1. Anthony Bubenas, 68; 2. John Nally, 69; 3. John Raske, 72

Third flight — Gross: 1. Bill Schless, 74; 2. Mike Elliott, 82; 3. Leonard Hirschfeld, 83. Net: 1. Michael Burchard, 71; 2. Karl Brehm, 74; 3. Mel Perricone, 77

Fourth flight — Gross: 1. Bob Cooper, 79; 2. Cary Richardson, 82; 3. Bill Riley, 83. Net: 1. Richard Brahams, 67; 2. Mike Bertsch, 68; 3. Mike Sutton, 71

KPs: Schless 2, Burchard, Nelson, Sutton, Mark Hash, Adam Schantz, Brendan Winger.

Sunland Golf Club

• Men’s Club, Daily Game-Front or Back Nine, April 27

Gross: 1. Robert Mares, 39; 2. (tie) Roger Olsen and Brian Scheiber, 40. Net: 1. Dave Pott, 33; 2. 2. Bob Harms, 34; 3. (tie) Ken Orth and Doug Winter, 35.

• SWGA, O.N.E.S., April 28

First flight — Gross: 1. Bobbie Piety, 45; 2. Irene Schmidt, 50; 3. Judy Flanders, 51. Net: 1. Dana Burback, 40; 2. Carol Deckman, 42; Geraldine O’Claray, 44

Second flight — Gross: 1. Dianne Bresnahan, 53; 2. Kathie Virgil, 57; 3. Mary Fryer, 58. Net: 1. Alice Myers, 39; 2. Marsha Carr, 44; 3. Christie Wilson, 46.

Bmx

Lincoln Park Bmx

• Opening Day Local Race, April 23

5 & Over Balance Bike — 1. Aries Bolstrom, 2. Dillon Tisdale

3 Balance Bike — 1. Chase Haynes, 2. Declan “Ducky” Lee, 3. Mason Ford, 4. Mahaylee Kish, 5. Avril Witherow, 6. Kalea Decou, 7. Avery King

10 & Under Girls Cruiser — 1. Kylin Weitz, 2. Teyah Elofson-Cross, 3. Kennedy Larson

15-16 Girls Cruiser — 1. Piper Williams, 2. Mia “Meerkat” Molzan, 3. Genesee “Valkyrie” Duncan

36-40 Women Cruiser — 1. Bethany Price, 2. Jenna Williams, 3. Danica Hedin, 4. Trish Tisdale

8 Cruiser — 1. Bradan Gray, 2. Mason Wilcox-Olton, 3. Kameron Langdon

11 Cruiser — 1. Liam “Loop Out Liam” Otto, 2. Raddick Serka, 3. Colton “Coltinator” Hackett

16 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Russell Gaither, 3. Kodiak “Blue Moon” Adkins

21-25. Cruiser — 1. Cory Cooke, 2. Daylon Persall, 3. Adam Ekman

36-40 Cruiser — 1. Paul Baur, 2. Antonio Santiago, 3. Adam “Snowman” Finch, 4. Brent Azus, 5. Zachary Slota

41-45 Cruiser — 1. Jeremy Bushnell, 2. Ricky Robinson, 3. Aaron Edwards

61 & Over Cruiser — 1. Danny “Bionic Man” Bushnell, 2. Rich “Suspenderman” Mundell, 3. Steve Gaither, 4. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

5 & Under Novice — 1. Jase Sifagaloa, 2. Nehemiah Graham, 3. Emery “Sunshine” Ford, 4. Ivan Heistand, 5. Troy Schmeltz, 6. Kallan Niclas, 7. Camden Goodwin, 8. Hudson Decou

6 Novice — 1. Maverick Johnson, 2. CJ Anderson, 3. Annyah “Sassy” Beck, 4. Thea “Honey Badger” Hedin, 5. Raveya Tomasko

7 Novice — 1. Harper “Porkchop” Ford, 2. Ashton “Bro Beans” King, 3. Dennis Tisdale

8 Novice — 1. Nikki Elofson-Gilbertson, 2. Gabriel Shiepko, 3. Isabella Azus, 4. Matthew Malcolm, 5. Kennedy Larson

9 Novice — 1. Miles Johnson, 2. Orion “O-Train” Hedin, 3. William “Will” Johnson, 4. Gideon Oravetz, 5. Tony Cargo, 6. Woody Cargo, 7. Ohlyvia Tomasko

10 Novice — 1. Olive “The Wolf” Rossi, 2. Ryder Hayward, 3. Kaston Beckett, 4. London Clapp, 5. Gabby Johnson, 6. Johah Sexton, 7. Eli Reese, 8. Login Goakey

11 Novice — 1. Asher Reese, 2. Lucas Seelye, 3. Kali Hopper

13 Novice — 1. Dylan Deslauriers, 2. Ryker “The Tank” Rossi, 3. Kylen “Whinnie” Simmons

14 Novice — 1. Phillip E. Knight, 2. Caleb Underwood, 3. Sophie “Boogie” Ford

36-40 Novice — 1. TJ Duncan, 2. Ricky Lee, 3. Steve Gaither, 4. Danica Hedin

5 & Under Intermediate — 1. Cole Gibbons, 2. Warren “Wardog” Christensen, 3. Jacob “Hurricane” Allen

6 Intermediate — 1. Irelyn “Tank” McGinley, 2. Heath White, 3. Bennett “Mini Benny” Gray, 4. Grayce Gibbons, 5. Levi Oravetz

8 Intermediate — 1. Tate Gibbons, 2. Kameron Langdon, 3. Kristopher Giffin, 4. Kayden “Baby Flash” Beck

9 Intermediate — 1. Jax Jayroe, 2. Cameron “The Cannon” Lasalle, 3. Colton Baur, 4. Teyah Elofson-Cross

11 Intermediate — 1. Riley Phillips, 2. Sonny Horejsi, 3. Maverick Williams

14 Intermediate — 1. Lukas “Pig Man” Teague, 2. Kolby Charles, 3. Oscar Azus

16 Intermediate — 1. Cash “Money” Coleman, 2. Jackson Beal, 3. Russell Gaither, 4. Piper Williams, 5. Gabriel “Black Hornet” Granum

36-40 Intermediate — 1. Brent Azus, 2. Antonio Santiago, 3. Keith Ford, 4. Bethany Price

9 Girls Expert — 1. Peighton “Lil P” Mcginley, 2. Elinor Christensen, 3. Kylin Weitz

14 Girls Expert — 1. Mia “Meerkat” Molzan, 2. Piper Serka, 3. Genesee “Valkyrie” Duncan

7 Expert — 1. Nolan Goodrich, 2. Mason Wilcox-Olton, 3. Lucas “Sugar Glider” Allen, 4. Danny “Gatling Gun” Goettling

8 Expert — 1. Bradan Gray, 2. Cash Persall, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

9 Expert — 1. Colton “Coltinator” Hackett, 2. Layne Gibbons, 3. Jett Fishbaugh

10 Expert — 1. Wyatt “Wyfi” Christensen, 2. Brayden “Shark Attack” Allen, 3. Ethan “E.T.” Lerum

11 Expert — 1. Raddick Serka, 2. Caleb Durkin, 3. Liam “Loop Out Liam” Otto, 4. Jayce “Jumping Jay” Fishbaugh, 5. Kai Walker

12 Expert — 1. Damien Comeau, 2. Cooper “Super Sandall” Sandall, 3. Ethan “Bam Bam” Barbre

17-20 Expert — 1. Jacy Moore, 2. Weston A. Opdyke, 3. Colby Groves

21-25 Expert — 1. Cory Cooke, 2. Adam Ekman, 3. Nevada Heaney

26-35 Expert — 1. Zack “Slingshot” Garrett, 2. Tyler Johnson, 3. Paul Baur, 4. Daylon Persall

41-45 Expert — 1. Dominick Serka, 2. Joel “Rad Dad” Moore, 3. Jeremy Bushnell

51 & Over Expert — 1. William Knight, 2. Danny “Bionic Man” Bushnell, 3. Ricky Robinson.