Track & Field: Barry, pack of Wolves move on to state finals

Sequim’s Alex Barry is a first-time district champ in track and field. He won’t be headed to the state meet alone — not by a long shot.

  • Monday, May 26, 2014 8:27pm
  • Sports
Sequim senior Sarah Hutchison goes up and over the crossbar in the pole vault event as Sequim takes on Olympic and Port Angeles on May 1 at Port Angeles.

Sequim senior Sarah Hutchison goes up and over the crossbar in the pole vault event as Sequim takes on Olympic and Port Angeles on May 1 at Port Angeles.

Sequim’s Alex Barry is a first-time district champ in track and field. He won’t be headed to the state meet alone — not by a long shot.

The Wolves earned 13 top-five, state-qualifying finishes at the district meet and will send 10 individuals and a relay squad to the class 2A state track meet, set for May 29-31 at Mount Tahoma High School in Tacoma.

Events start at 3 p.m. on May 29 and continue through the weekend.

Barry improved on his 166-foot 8-inch javelin mark with a throw of 181 feet, 11 inches, the second best in the state behind Ellensburg senior Jensen Lillquist’s 195-5.

C.J. Daniels raced to a pair of runner-up finishes in 800- and 1,600-meter races, Oscar Herrera will compete at state in both 110- and 300-hurdle events, and Mikey Cobb set a PR in the 3,200 by more than 20 seconds — good for third place — as Sequim’s boys earned 10 individual state-qualifying efforts Saturday.

Others punching their state tickets included Josh Cibene in the pole vault (4th, 12-6), Dylan Chatters in the 400 meters (4th, 52.49), Austin Sampson in the discus (5th, 135-4, a PR of 18 feet) and Jackson Oliver’s 6-2 in the high jump, a personal best that placed him third at districts. (Last year, Sequim’s Jayson Brocklesby won the state high jump title with a 6-5 mark and holds the Sequim school mark of 6-6).

Seeing her first action in three weeks thanks to a sprained ankle, Sequim senior Sarah Hutchison got a pass through the sub-district tournament on the strength of her 10-foot mark in the pole vault in April. On Saturday, she made good on that pass by equaling the 10-foot mark, good for third place behind Kimi Makayama of Sumner and Brooke March of Fife (10-3 each).

Waverly Shreffler broke the 60-second mark in the 400-meter race for the first time and a personal best, finishing fifth to punch her ticket to state by less than half a second.

Sequim’s 4×400 relay squad of Shreffler, Hannah Hudson, Gretchen Happe and Mercedes Woods took third place in the finals. They had the second-best 2A time in the preliminaries and cut four seconds off that in Saturday’s final heat.

Others setting personal bests: Emily Webb, 13th in the 3,200-meter race (12:52); Cheryl Armstrong, 14th in the discus (89-5); Brendan Lauritzen, 13th in the shot put (41-11.5); Nick Kovach, 12th in the pole vault (11-0); Chris Jeffko, 13th in the 3,200 (10:15.68) and Brendon Despain in both 1,600-meter (10th, 4:38.74) and 3,200-meter (seventh, 9:56.66) races.

 

West Central District

Sequim individual marks

• Boys

400 — 4. Dylan Chatters, 52.29*

800 — 2. C.J. Daniels, 2:01.99*

1600 — 2. Daniels, 4:25.92*; 9. Mikey Cobb, 4:37.41; 10. Brendon Despain, 4:38.74

3200 — 3. Cobb, 9:43.40*; 7. Despain, 9:56.66; 12. Peter Ohnstad, 10:15.41; 13. Chris Jeffko, 10:15.68

110 hurdles — 3. Oscar Herrera, 15.66*

300 hurdles — 3. Herrera, 40.32*

4×100 relay — 11. Sequim A (Eric Hermosada, Kane Stoddard, Quinton Johnson, Jason Springer), 46.01

4×400 relay — 6. (Dylan Chatters, Oscar Herrera, Jason Springer, Kane Stoddard), 3:32.54

Shot put — 13. Brendan Lauritzen, 41-11.5

Discus — 5. Austin Sampson, 135-4*

Javelin — 1. Alex Barry, 181-11*; 13. Lauritzen, 137-6

High jump — 3. Jackson Oliver, 6-2*

Pole vault — 4. Josh Cibene, 12-6*; 12. Nick Kovach, 11-0

Triple jump — 9. Barry, 40-6.75

• Girls

400 – 5. Waverly Shreffler, 59.76*; 13. Hannah Hudson, 1:04.89

3200 — 13. Emily Webb, 12:52.48

100 hurdles — 11. Katelyn Rogers, 17.77

4×100 relay — 12. Sequim A (Hannah Hudson, Rylee Gray, Molley Early, Heidi Vereide), 55.54

4×200 relay — 9. Sequim A (Hannah Hudson, Rylee Gray, Heidi Vereide, Waverly Shreffler), 1:51.19

4×400 relay — 3. Sequim A (Hannah Hudson, Gretchen Happe, Mercedes Woods, Waverly Shreffler), 1:51.19*

Discus — 14. Cheryl Armstrong, 89-5

Pole vault — 3. Sarah Hutchison, 10-0*; 9. Emily Van Dyken, 8-6

* — qualifies for state meet


 

More in Sports

tsr
Football: Wolves thrill Homecoming fans with one-point win

An 89-yard, last gasp drive capped by a touchdown and two-point conversion… Continue reading

tsr
Volleyball: League-leading Spartans, Vikings top Wolves

A pair of Kitsap schools continue to dominate the Olympic League. Despite… Continue reading

Girls swimming: Sequim splashes Olympic to close league slate

Sequim’s swimming crew finished its 2021 regular season with a strong kick,… Continue reading

tsr
Girls soccer: Wolves fall 1-0 to Vikings, Spartans

North Kitsap avenged a 2-0 Sequim win on Sept. 16 with a… Continue reading

tsr
Cross country: Pyeatt extends streak in league final warm-up

Sequim’s cross country crews on Oct. 13 got one last warm-up before… Continue reading

tsr
Boys tennis: Wolves edge Roughriders for season sweep

It took three sets in a pair of key matches, but on… Continue reading

College soccer: Pirate women erupt on offense in 7-0 win

The Peninsula College women’s soccer team has been dominating teams all year… Continue reading

Hundreds of runners take on Larry Scott Trail

High-schoolers, locals among 264 live-event entrants

tsr
Wolves of the Week: Lars Wiker, Jolene Vaara

• Girls — Jolene Vaara Class: Sophomore Team: Sequim High volleyball Head… Continue reading

Most Read