Golf
The Cedars at Dungeness
• Lady Niners, Hate ‘Em, May 11
First division — 1. Darla Shaw, 27; 2. (tie) Cherste Nilde and Patti Wirz, 27.5. Putts: Carol Ormsby 14
Second division — 1. Terri Green, 28.5; 2. (tie) Lyn Gilbert and Sandra Ruby, 30. Putts: Green 17
Birdies: Nilde, Ormsby.
• CDWGA, Bronze Tees, May 16
First division — 1. Bobbie Piety, 35; 2. Kath Langston, 37. Putts: Linda Beatty 31
Second division — 1. Jan Clendening, 30; 2. Sue Mobley, 38. Putts: Donna McLean 33
KPs: Beatty, Mobley, Betty Kettel
Birdie: Beatty.
• Men’s Club, Cooper Tees-Stableford, May 17
First flight — 1. John Magee, 42; 2. Glenn Songer, 38; 3. (tie) Randy Gange and Grant Ritter, 37
Second flight — 1. John Nally, 42; 2. Don Walker, 41; 3. Jim Jaqubino, 40
Third flight — 1. Karl Brehm, 42; 2. Pat Lauerman, 40; 3. (tie) Milt Mickey and Cary Richardson, 36
Fourth flight — 1. Ed Fjerstad, 44; 2. Morris Fosse, 41; 3. Joe Tomita, 39
KPs: Steve Falcone, Robert Mares, John Mitchell, Verl Nelson, Verl Nelson.
• Merchant’s League Weekly Play, May 19
Team results:
Eric’s RV 6.5, Bill Mair Heating 3.5
Dungeness Tile and Stone 7.5, Blemeisters 2.5
Stymie’s Bar and Grill 7.5, Jamestown Aces 2.5
Sequim Plumbing 9, All Weather Heating 1
SkyRidge Golf Club 7, Mischmidt 3
Castell Insurance 6.5, Dungeness Golf Shop 3.5
Angeles Plumbing 7.5, Griffin Custom Homes 2.5
Individual scores:
Low division — Gross: 1. Emily Cook, 35; 2. (tie) Colby Govan, Jeff Jones and Sid Krumpe, 36. Net: 1. (tie) Kurt Anderson, Gary Kettle, Derrick Moore and Rob Reese, 35.
High division — Gross: Rick Venetti, 46; 2. Pete Nesse, 47; 3. (tie) Chuck Parrish and Don Purser, 48. Net: 1. Brett O’Conner, 32; 2. Adam Barrell, 34; 3. (tie) Kevin Gallacci and Mark Haag, 35
KPs: Kim Mishko 2, Cook, Ron Jones.
• Men’s Club, President’s Cup, Trophy Winners
President’s Cup: Fred Harrison. President’s Trophy: Ray Ballantyne
3. John Magee, 4. Jeff James, 5. (tie) Richard Clendening and John Raske.
• Men’s Club, Best Ball-Net Only, May 25
First flight — 1. C. Richardson/D. Walker, 53; 2. P. Lauerman/M. Sutton, 57; 3. J. Jaqubino/B. Riley, 59
Second flight — 1. M. Fosse/K. Lether, 54; 2. B. McArdle/C. Richardson, 58; 3. (tie) E. Fjerstad/G. Capouch, D. Inglesby/D. Walker, 59
KPs: Richardson, Harry Phillips.
• Merchant’s League Weekly Play, May 26
Team results:
Sequim Plumbing 5, Jamestown Aces 5
Mischmidt 9, All Weather Heating 1
Angeles Plumbing 5.5, Dungeness Tile and Stone 4.5
SkyRidge Golf Club 7.5, Griffin Custom Homes 2.5
Eric’s RV 10, Stymie’s Bar and Grill 0
Blemeisters 6.5, Castell Insurance 3.5
Bill Mair Heating 5.5, Dungeness Golf Shop 4.5
Individual scores:
Low division — Gross: 1. Sid Krumpe, 33; 2. Chad Wagner, 36; 3. Colby Govan, 37; 4. Chad Morgan, 38. Net: 1. (tie) Art Green and Rob Reese, 33; 3. (tie) Ken Chace and Bob Madsen 34
High division — Gross: 1. Bryce Gange, 41; 2. Judy Reno, 46; 3. Matt Bailey, 47; 4. Andy Mildenberger, 49. Net: 1. Daune Schoessler, 28; 2. Cindy Cardine, 29; 3. Jeff Abrahm, 32; 4. (tie) Hawk Grinnell and Brooke Kettel, 33
KPs: Bailey, Chace, Reese, Matt Dotlich.
Softball
Port Angeles Parks &Recreation Slowpitch League
• Women’s division standings (as of May 26)
Shirley’s Cafe 6-0
Harbinger Winery 5-1
Law Office /Alan Millet 4-2
Elwha Bravettes 3-3
Jace Real Estate 3-3
Airport Garden Center 1-5
California Horizon 1-5
Slung Down 1-5
• Men’s Gold Division standings (as of May 26)
Angeles Plumbing 6-0
Crozier Craft 3-3
Elwha Bravez 3-3
Smuggler’s Landing 3-3
Moose Lodge Bulls 2-4
Slung Down 2-4
Stamper Chiropractic 2-4
• Men’s Silver Division standings (as of May 26)
America’s Elite 6-0
Basic Bailers 5-1
Ace Michael’s Inc. 4-2
Evergreen Collision 4-2
Team Thomsen Real. 3-3
Kaboom Salon 2-4
Westport Yachts 2-4
Olympic Synthetic Products/LEKT Hitmen 1-5
U.S. Coast Guard 0-6.