Community scoreboard — Oct. 7, 2020

  • Wednesday, October 14, 2020 1:30am
  • Sports

Golf

The Cedars at Dungeness

• Merchant League, 2020 final results (team)

1. Air Flo, 2. CAD Pro Shop, 3. SkyRidge, 4. Dungeness Tile & Stone, 5. Bill Mair Heating, 6. Jamestown Aces.

• Women’s 18-Hole Golf Group, Weekly Play, Sept. 22

First division — 1. (tie) Marine Hirschfeld, Jane Peoples and Wanda Synnestvedt, 29.5

Second division — 1. Linda Beatty, 26.5; 2. (tie) Jan Clendening and Marlene Erickson, 28.5

Third division — 1. Lori Wyngaert, 26.5; 2. Anne Elwell, 30.5; 3. Lori Oakes, 31

Chip-ins: Wyngaert, Lisa Chon, Cathy Grant, Bobbie Piety

Birdies: Clendening, Synnestvedt, Linda Case, Kathy Langston.

• Men’s Club, Silver Tee Stroke Play, Sept. 23

First flight — Gross: 1. Arni Fredrickson, 73; 2. Ron Grant, 74; 3. Mark Hash, 75. Net: 1. Randy Gange, 72; 2. Robert Bourns, 73; 3. Richard Clendening, 75

Second flight — Gross: 1. Karl Brehm, 78; 2. Mel Perricone, 82; 3. Karl Dryfhout, 83. Net: 1. (tie) Michael Elliott and Jerry McLinn, 74; 3. Brandon Rux, 76

Third flight — Gross: 1. Gary Syme, 80; 2. Warren Cortez, 83; 3. Cary Richardson, 84. Net: 1. Herman Sakimoto, 66; 2.(tie) Richard Brahams and Dwain Sparrowk, 70.

• Men’s Club, Alternate Shot, Sept. 30

First flight — Gross: 1. Jeff Jones-Russ Veenema, 78; 2. (tie) Robert Bourns-Ron Grant and Nick Camporini-Danny Romero, 79. Net: 1. Brian Anderson-Fred Harrison, 71; 2. Mike Buckland-Bill Riley, 73; 3. (tie) Justin Ewing-John Nally, Mike Clayton-Randy Gange and John Raske-Everett Thometz, 76

Second flight — Gross: 1. Richard Brahams-Bruce Durning, 83; 2. Michael Burchard-Jac Osborn, 87; 3. (tie) Bob Larkins-Cary Richardson and Allen Balla-Jerry McLinn, 90. Net: 1. Thomas Deeney-Jim Jaqubino, 71; 2. (tie) Morris Fosse-Grant Ritter and Warren Cortez-Herman Sakimoto, 74.

• 7 Cedars Cup, Individual Stroke Play, Oct. 7

First flight — Gross: 1. (tie) Frank Catelli and Mike Clayton, 72; 3. Steve Gish, 73. Net: 1. Tim Mannor, 71; 2. (tie) Richard Clendening and Arni Fredrickson, 72

Second flight — Gross: 1. Fred Harrison, 77; 2. Randy Gange, 81; 3. Robert Mares, 82. Net: 1. (tie) Allen Balla and John Mares, 70; 3. (tie) Bill Berry, Michael Burchard, Sean Butcher and Michael Elliott, 74

Third flight — Gross: 1. Paul Langdon, 76; 2. Fary Syme, 80; 3. Jerry McLinn, 82. Net: 1. Cary Richardson, 66; 2. Ken Beard, 68; 3. Thomas Deeney, 71.

Sunland Golf & Country Club

• Couple Weekly Results, 1 Best Ball Each Couple, Sept. 22

1. Bob Berard-Doreen Berard-Cynthia Edel-Rick Edel, 135; 2. (tie) Judy Flanders-Anne Hester-Gary Hester-Mike Oliver and Mark Meythaler-Sherry Meythaler-Dan O’Claray-Geri Dan O’Claray, 136.

• Men’s Club, Pick-Em Nine, Sept. 30

Gross: 1. Roger Olsen, 34; 2. Jay Tomlin, 35. Net: 1. David Walp, 27.5; 2. Martin O’Brien, 30; 3. Bob Berard, 30.5.

• 2020 Super Seniors Club Championship, Oct. 1

Overall champion: Jay Tomlin, 156 (79-77)

Overall net champion: Joe McKinnon, 132

First flight — Gross: 1. Dennis Cook, 159; 2. John Sims, 160. Net: 1. Ken Orth, 143; 2. Bruce Mullikin, 153

Second flight — Gross: 1. Brad Littlefield, 182; 2. Dennis Powell, 184. Net: 1. Wayne Nordyke, 149; 2. Ray Aldrich, 155

• 2020 SWGA Super Seniors Club Championship, Oct. 1

Overall champion: Bobbie Piety, 179 (89-90)

Overall net champion: Janet Real, 144

First flight — Gross: 1. Gail Flynn, 189; 2. Cynthia Edel, 198; 3. (tie) Cheryl Coulter and Judy Flanders, 199. Net: 1. Sherry Meythaler, 147; 2. Nan Godfrey, 151; 3. Geri O’Claray, 153

Second flight — Gross: 1. Eileen Larsen, 220; 2. Mary Kubas-Meyer, 221; 3. Kathy Benedict, 225. Net: 1. Dianne Bresnahan, 149; 2. (tie) Marsha Carr and Teri King, 152.

• Men’s Club, Front or Back 9, Oct. 7

Gross: 1. Roger Olsen, 35; 2. Jay Tomlin, 37

Net: 1. (tie) Bob Berard and Dave Walp, 32; 3. Martin O’Brien, 33.

• SWGA, Throw Out Three Holes, Oct. 8

Silver tees (0-26 hcp.) — Gross: 1. Bobbie Piety, 68; 2. Cynthia Carpine, 72. Net: 1. (tie) Sally Lynum and Sharon Maguire, 55

Silver tees (27-44 hcp.) — Gross: 1. Dianne Bresnahan, 77; 2. Nan Godfrey, 82. Net: 1. (tie) Linda Collet and Mary Fryer, 56.

• 2020 Couples Championship, Oct. 6, 9

Overall gross champions: Cyndi Carpine-Mike Mullikin, 146

Overall net champions: Dan O’Claray-Geri O’Claray, 134

Gross: 1. Cheryl Coulter-Jay Tomlin, 162; 2. Mark Meythaler-Sherry Meythaler, 170. Net: 1. Judy Flander-Mike Oliver, 137; 2. (tie) Cynthia Edel-Rick Edel and Linda Fortney-Steve Fortney, 139.

BMX

Lincoln Park BMX

• Sept. 27

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

11 Novice — 1. Alex Bragg, 2. Karsten McClure, 3. Kai Walker

13 Novice — 1. Kodiak Adkins, 2. Aliah Bragg, 3. Genesee Duncan

10 Intermediate — 1. John De Shazo, 2. Kawika Deboer, 3. Graysen Pinell

11 Intermediate — 1. Caleb Durkin, 2. Ethan “Bam Bam” Barbre, 3. Anna Cook

16 Intermediate — 1. Devon Bennett-Anderson, 2. Kameron Johnson, 3. Piper Williams

51 & Over Intermediate — 1. Walt Dorsey, 2. Eric Altendorf, 3. Aaron Edwards

8 Expert — 1. Evan “Mongo” Hernandez, 2. Bradan Gray, 3. Danny “Danny Bro” Goettling

13 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Jasper Altendorf, 3. Finn “Machine Gun” Thompson

15 Expert — 1. Kai Altendorf, 2. Jacy Moore, 3. Mason Beal, 4. Cash “Money” Coleman, 5. Andy Goldsbary

17-20 Expert — 1. Trenton Moore, 2. Colby Groves, 3. Paul Baur, 4. Sierra Altend, 5. Joseph Pinell.

• Sept. 29

17-20 Women Cruiser — 1. Trinity Gaither, 2. Cholena Morrison, 3. Madison Belbin

36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Trish Tisdale, 3. Jessica Petersen

13 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Liam Otto

17-20 Cruiser — 1. Caleb Pellham, 2. Mason Beal, 3. Russell Gaither

36-40 Cruiser — 1. Jacob Seegers, 2. Anthony Hernandez, 3. Steve Gaither

5 & Under Novice — 1. Tydus Woods, 2. Bennett Gray, 3. Annyah Beck, 4. Dennis Tisdale, 5. Isla Brown, 6. Hunter Moss

7 Novice — 1. Kayden Beck, 2. Calianne Collins, 3. Teyah Elofson-Cross, 4. Jensen Holland, 5. Nikao Seegers, 6. Tyler Elofson-Cross

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

12 Novice — 1. Kayden Kalfur, 2. Karsten McClure, 3. Ryker Rossi

16 Novice — 1. Piper Williams, 2. Trinity Gaither, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Levi Hull

10 Intermediate — 1. Liam Otto, 2. Evan “Mongo” Hernandez, 3. Kawika Deboer

11 Intermediate — 1. Zephyr Thompson, 2. Levi Bourm, 3. Anna Cook

13 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Finn “Machine Gun” Thompson, 3. Jackson Beal, 4. Anthony “A-Train” Jones

15 Expert — 1. Mason Beal, 2. Grant Zipay, 3. Andy Goldsbary, 4. Cash “Money” Coleman, 5. Zachary Pinell

16 Expert — 1. Colby Groves, 2. Joseph Pinell, 3. Devon Bennett-Anderson.

• Oct. 1

15-16 Girls Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Madison “Maddiecat” Calhoun, 3. Cholena Morrison

36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Jessica Petersen, 3. Madison Belbin, 4. Trish Tisdale

13 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Peyton Calhoun, 3. Liam Otto

17-20 Cruiser — 1. Caleb Pellham, 2. Mason Beal, 3. Russell Gaither

36-40 Cruiser — 1. Chad Calhoun, 2. Anthony Hernandez, 3. George Williams

5 & Under Novice — 1. Bennett Gray, 2. Isla Brown, 3. Hunter Moss

7 Novice — 1. Calianne Collins, 2. Teyah Elofson-Cross, 3. Tyler Elofson-Cross

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

12 Novice — 1. Kayden Kalfur, 2. Karsten McClure, 3. Ryker Rossi

15 Novice — 1. Piper Williams, 2. Will Roening, 3. Kodiak Adkins

10 Intermediate — 1. Liam Otto, 2. Benjamin Clemens, 3. Graysen Pinell, 4. John De Shazo

11 Intermediate — 1. Caleb Durkin, 2. Zephyr Thompson, 3. Levi Bourm

8 Expert — 1. Reese Martin, 2. Tyler Finklea, 3. Bradan Gray, 4. Madison “Maddiecat” Calhoun, 5. Evan “Mongo” Hernandez

13 Expert — 1. Finn “Machine Gun” Thompson, 2. Jackson Beal, 3. Peyton Calhoun, 4. Anthony “A-Train” Jones

15 Expert — 1. Mason Beal, 2. Andy Goldsbary, 3. Joseph Clemens, 4. Cash “Money” Coleman, 5. Russell Gaither

16 Expert — 1. Colby Groves, 2. Joseph Pinell, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

41-45 Expert — 1. Paul Baur, 2. Chad Calhoun, 3. Carlo Martin, 4. Aaron Petersen.

• Oct. 4

15-16 Girls Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Veta Cramer,3. Cholena Morrison

31-35 Women Cruiser — 1. Hidi Cramer, 2. Nicole Otto, 3. Shellie Belbin

15 Cruiser — 1. Zane Pickett, 2. Jackson Beal, 3. Mason Beal

36-40 Cruiser — 1. Caleb Pellham, 2. Jeremy Bushnell, 3. Anthony Hernandez, 4. Jacob Seegers

46-50 Cruiser — 1. David Archibald, 2. Jre Sullivan, 3. Casey Cramer

61 & Over Cruiser — 1. Danny “Bionic Man” Bushnell, 2. George Williams, 3. Dale Nelson

5. & Under Novice — 1. Bennett Gray, 2. Parker Collet, 3. Isla Brown, 4. Annyah Beck

7 Novice — 1. Kayden Beck, 2. Nikao Seegers, 3. Teyah Elofson-Cross, 4. Jensen Holland, 5. Tyler Elofson-Cross

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

13 Novice — 1. Kodiak Adkins, 2. Karsten McClure, 3. Ryker Rossi

7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Levi Hull

10 Intermediate — 1. Benjamin Clemens, 2. Kawika Deboer, 3. John De Shazo

11 Intermediate — 1. Ethan “Bam Bam” Barbre, 2. Hunter Collet, 3. Anna Cook

16 Intermediate — 1. Joseph Clemens, 2. Kameron Johnson, 3. Will Roening

9 Expert — 1. Liam Otto, Bikemaster, 2. Maximus Luysterborghs, 3. Sam Luysterborghs

13 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Jasper Altendorf, 3. Anthony “A-Train” Jones

14 Expert — 1. Zane Pickett, 2. Cash “Money” Coleman, 3. Carson Cramer

16 Expert — 1. William Knight III, 2. Mason Beal, 3. Andy Goldsbary, 4. Colby Groves

26-35 Expert — 1. Jake Shepherd, 2. Matt “Mattybear” Groves, 3. Jeremy Bushnell, 4. Issac “Comeback Kid” Dixon

51 & Over Expert — 1. William Knight, 2. Danny “Bionic Man” Bushnell, 3. Eric Altendorf.

• Oct. 6

15-16 Girls Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Trinity Gaither, 3. Cholena Morrison

36-40 Women Cruiser — 1. Jessica Petersen, 2. Trish Tisdale, 3. Lori Coleman

15 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Mason Beal, 3. Russell Gaither, 4. Liam Otto, 5. George Williams

5 & Under Novice — 1. Tydus Woods, 2. Bennett Gray, 3. Dennis Tisdale, 4. Hunter Moss, 5. Annyah Beck, 6. Isla Brown, 7. Kody Brown

7 Novice — 1. Kayden Beck, 2. Teyah Elofson-Cross, 3. Calianne Collins, 4. Kirra Stratford

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

11 Novice — 1. Karsten McClure, 2. Ryker Rossi, 3. Teig Carlson

15 Novice — 1. Piper Williams, 2. Will Roening, 3. Kayden Kalfur, 4. Trinity Gaither

9 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Graysen Pinell, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

11 Intermediate — 1. Zephyr Thompson, 2. Benjamin Clemens, 3. Kawika Deboer

26-35 Intermediate — 1. Aaron Petersen, 2. George Williams, 3. Steve Gaither

10 Expert — 1. Caleb Durkin, 2. Liam Otto, 3. Ethan “Bam Bam” Barbre

13 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Finn “Machine Gun” Thompson, 3. Anthony “A-Train” Jones

15 Expert — 1. Andy Goldsbary, 2. Mason Beal, 3. Cash “Money” Coleman, 4. Joseph Clemens, 5. Grant Zipay, 6. Russell Gaither

16 Expert — 1. Colby Groves, 2. Joseph Pinell, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley.

• Oct. 8

15-16 Girls Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Trinity Gaither, 3. Cholena Morrison

31-35 Women Cruiser — 1. Nicole “Nitrous Nikki” Otto, 2. Jessica Petersen, 3. Madison Belbin

13 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Liam “Loop-Out” Otto

31-35 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Russell Gaither, 3. Jacob Seegers, 4. Aaron Petersen

5 & Under Novice — 1. Tydus Woods, 2. Bennett “Mini Benny” Gray, 3. Hunter Moss, 4. Dennis Tisdale, 5. Anathallo “Lolo” Seegers

7 Novice — 1. Skagit Williams, 2. Nikao Seegers, 3. Teyah Elofson-Cross, 4. Calianne Collins, 5. Kirra Stratford

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

11 Novice — 1. Karsten McClure, 2. Ryker Rossi, 3. Leela “Ferocious Princess” Otto

15 Novice — 1. Piper Williams, 2. Will Roening, 3. Trinity Gaither

9 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Graysen Pinell, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

10 Intermediate — 1. Liam “Loop-Out” Otto, 2. Benjamin Clemens, 3. Kawika Deboer

12 Expert — 1. Anthony “A-Train” Jones, 2. Kolby Charles, 3. Anna Cook

14 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Brian Belbin, 3. Cash “Money” Coleman

15 Expert — 1. Andy Goldsbary, 2. Mason Beal, 3. Joseph “Jack” Clemens

17-20 Expert — 1. Colby Groves, 2. Joseph Pinell, 3. Nicole “Nitrous Nikki” Otto, 4. Isaiah “Flying Fortress” Muckley.

More in Sports

x
Guidelines set for return of prep sports

Low COVID-19 infection rates are key for allowing fans into local prep sports contests

x
Inslee order allows live running, cycling competitions again

In response to Gov. Jay Inslee announcing an update to the state’s… Continue reading

Community scoreboard — Oct. 21, 2020

Golf The Cedars at Dungeness • 7 Cedars Cup, Individual Stroke Play,… Continue reading

The design for the Peninsula Adventure Sports' Olympic Oktoberfest race tshirt to be held Oct. 24.
Adventure Sports: Olympic Oktoberfest race goes live

art With Gov. Jay Inslee loosening restrictions on outdoor activities, Peninsula Adventure… Continue reading

x
Sports briefs — Oct. 14, 2020

Sunland couples take titles Cyndi Carpine and Mike Mullikin took the overall… Continue reading

x
Smithson steps down as head pro at The Cedars

Instead of helping duffers manage fairways, Garrett Smithson will now look to… Continue reading

Community scoreboard — Oct. 7, 2020

Golf The Cedars at Dungeness • Merchant League, 2020 final results (team)… Continue reading

Rob Ollikainen/Peninsula Daily News
A bird lands on a sign at Mount Walker.
Mount Walker hike offers spectacular views, variety of birds

Listen to a police scanner on the North Olympic Peninsula and you’ll… Continue reading

Community scoreboard — Sept. 30, 2020

BMX Lincoln Park BMX • Sept. 22 36-40 Women Cruiser — 1.… Continue reading

Sequim bicyclist rides for Captain Joseph House

In a year with a multitude of national and regional catastrophes, all… Continue reading

Esports: PC’s Rainbow Six squad opens season with a win

Peninsula College’s esports team opened its fall 2020 season with a decisive,… Continue reading

Prep sports: No timeline yet for start of workouts, scrimmages

It will likely still be awhile before local student-athletes return to practice or scrimmages.