Riders brave bad weekend weather for first ‘Tour’ race

More than 230 racers made the start of the first 2009 Tour De Dungeness bike race March 8.

  • Friday, March 21, 2014 4:32pm
  • Sports

More than 230 racers made the start of the first 2009 Tour De Dungeness bike race March 8.

Tricia Bailey of Seattle, ranked No. 3 by the Washington State Bicycle Association in 2008, took home top honors in the women’s pro 1/2/3 division while Michelle Conrad took second and Mara Boursaw was third.

Bellevue’s Ian Tubbs, a Tour De Dungeness race winner in 2008 and top-ranked rider by the association last year, won the men’s category 1/2 division, followed by James Stangeland and Aaron Johnson.

Other winners include: Travis Venable, men’s category 3; Logan Owen, men’s category 4; Christina Solheim, women’s category 4; and Greg Arden, men’s masters division.

Riders are back at the Tour De Dungeness racecourse near the Dungeness National Wildlife Refuge on March 22 for the second of the two-race 2009 series.

The course is 12 miles starting at the Voice of America Boulevard and ending at Kitchen-Dick Road.

Registration is on race day only beginning at 8 a.m. and closes 15 minutes before each category’s race. Races start at 10 a.m. with men’s category 3. Cost is $25 for Pro 1-2 categories and $20 for all other USA cycling-licensed categories. One-day USA cycling licenses are available for $10, for men’s category 5 and women’s category 4 only.

Top-20 finishers from the first race are listed below:

_ Women Cat Pro 1/2/3 – 1. Tricia Bailey, 2. Michele Conrad, 3. Amara Boursaw, 4. Laura Chang, 5. Izette Swan, 6. Vicki Reinholz, 7. Mindy Ziffren-Hall, 8. Allison Beall, 9. Heather Lang, 10. Gina Kavesh, 11. Jennifer Triplett, 12. Linda Coppa, 13. Beth Lyndon-Griffith, 14. Kathi McMahon, 15. Jadine Riley, 16. Lisa Lund, 17. Christine Chang, 18. Alison Howard.

_ Women Cat 4 – 1. Christina Solheim, 2. Jessica Cutler, Rachel Livingston, 4. Lucy Cutler, 5. Jonna Skokan, 6. Barbara Wilkie, 7. Jill Talcott, 8. Susanne Smith, 9. Katie Poinier, 10. Janine Cannella, 11. Rebecca Rebbe, 12. Michelle Pirkl, 13. Caroline Childress, 14. Kay Velasquez, 15. Angela Cudone-Sheridan, 16. Jane Chateaubriand.

_ Men Cat 1/2 – 1. Ian Tubbs, 2. James Stangeland, 3. Aaron Johnson, 4. Todd Herriot, 5. Chris Parrish, 6. Ross Spero, 7. Aaron Levin, 8. David Richter, 9. Ian Mencher, 10. Stephen Higgins, 11. Cooper Lange, 12. Colin Westbrook, 13. Joe Baratto, 14. Dakin Bell, 15. Shawn Ongers, 16. Michael Murdin, 17. Patrick Stanko, 18. Christopher Daifuku, 19. John O’Donnell, 20. Brian Estocapio.

_ Men Cat 3 – 1. Travis Venable, 2. Randy Salamon, 3. Luke St. Clair, 4. Nick Solheim, 5. Sylvio Bravetti, 6. Ted Chauvin, 7. Daniel Koski-Karell, 8. Bob Ludeman, 9. Mark Rathbun, 10. Patrick Monteith, 11. Don Stimson, 12. Eric Davis, 13. David Katz, 14. Mike Schwindler, 15. Michael Wasserman, 16. Alec Moorman, 17. Chris McCoy, 18. Brian Wachlarz, 19. Eric Johnson, 20. Michael Klisch.

_ Men Cat 4 – 1. Logan Owen, 2. Steven Wilssens, 3. Max Coleman, 4. Wes Wahlin, 5. Chris Eagon, 6. Aaron Huebner, 7. Guy Tucker, 8. Brian Lockhart, 9. Bart Heer, 10. Josh Simpson, 11. Joseph Skokan, 12. Scott Ramsey, 13. Westley Richards, 14. Matt Heck, 15. Todd Morse Tucker, 16. Reggie Gonzalez, 17. Brendan Tennefoss, 18. Zach Heskett, 19. Ben Corwin, 20. John Scocofieotti.

_ Master Men – 1. Greg Arden, 2. Greg Carter, 3. Bryce Given, 4. Tony Ogden, 5. Brian Cole, 6. Jeff Scott, 7. Paul Boivin, 8. James Wells, 9. Greg Luniewski, 10. Rick Daniel, 11. Ryan Mongan, 12. Jim Flynn, 13. Carl Lenaburg, 14. Trevor Hall, 15. Matt Oswin, 16. Marshall Will, 17. Tyler Crow, 18. Barrett Seifer, 19. Stephen Grim, 20. David Steiner.

More in Sports

tsr
Wolves edge Riders in Rainshadow Rumble renewal

Starting centers usually don’t switch positions from week-to-week, especially to debut at… Continue reading

Cross country: Pyeatt wins, Ellefsen fifth at Salt Creek Invite

The course at Salt Creek Recreation Area may be a few miles… Continue reading

Volleyball: Wolves top Trojans, fall to NK’s Vikings

Sequim’s volleyball squad earned a split of league games last week, sweeping… Continue reading

tsr
Girls soccer: Sequim routs Olympic for first win

The Sequim girls soccer team got a hat trick from Taryn Johnson,… Continue reading

Girls swimming: Wolves splash Knights for first win

Sequim’s Wolves made themselves comfortable on the road in their first away… Continue reading

tsr
Sports briefs — Sept. 22, 2021

Sequim’s Haesloop wins women’s GOAT run Nearly 240 runners from Washington state… Continue reading

Community scoreboard — Sept. 22, 2021

Golf Sunland Golf Club • Knights of Columbus Charity Tournament, Sept. 11… Continue reading

tsr
College soccer: Peninsula men cycle past Tacoma in NWAC Championship rematch

An acrobatic early goal from sophomore Nicolas Hernandez and a stoppage- time… Continue reading

tsr
Boys tennis: Wolves net wins in road, home openers

Despite playing without a full outfit of doubles teams, Sequim’s boys tennis… Continue reading

Most Read