Community scoreboard — Aug. 7, 2019

  • Wednesday, August 7, 2019 1:30am
  • Sports

Golf

The Cedars at Dungeness

• CADWGA, Bronze Tees, July 27

First division — 1. Marine Hirschfeld, 43; 2. Wanda Synnestvedt, 45; 3. Rohani Higgins, 48

Second division — 1. (tie) Linda Beatty and Kathy Langston, 43; 3. Barb Burrows, 44

Third division — 1. Lori Wyngaert, 36; 2. Sue Mobley, 38; 3. Anne Elwell, 39

KPs: Burrows, Higgins, Mobley, Wyngaert, Lisa Ballantyne

Putts: Jane Peoples 32; Betty Kettel 34, Langston and Judy Reno 35

Chip-ins: Elwell

Birdies: Ballantyne, Langston, Synnestvedt, Wyngaert, Jan Clendening, Witta Priester.

• Merchants League results, July 27

Team scores:

Eric’s RV 6, Castell Insurance 4

Dungeness Golf Shop 5.5, Dungeness Tile and Stone 4.5

Stymies Bar and Grill 10, Angeles Plumbing 0

Sequim Plumbing 7, Jamestown Aces 3

Mischmidt 5, SkyRidge Golf Club 5

Bill Mair Heating 5, Griffin Custom Homes 5

Individual scores:

Low division — Gross: 1. Shane Quinet 36; 2. Jeff Jones 37; 3. (tie) Jeremy Oliver and Mike Schmidt 39. Net: 1. Rob Price, 34; 2. (tie) Vern Ahrendes, Kevin McCarter, Shane Price and Carl Taylor, 35

High division — Gross: 1. Roger Steinert, 46; 2. (tie) Bill Francis and Taylor Thorsen, 47; 4. Mike Drescher, 48. Net: 1. Rob Onnen, 33; 2. Vince Stackhouse, 34; 3. Ben Neff, 37; 4. Chuck Anderson 38

KPs: Price 2, Dean Norman.

• Men’s Club, Stableford, July 31

First flight — Gross: 1. Don Walker, 35; 2. Russ Veenema, 31. Net: 1. Leonard Hirschfeld, 44; 2. Kenneth See, 44; 3. Karl Dryfhout, 42

Second flight — Gross: 1. Warren Cortez, 27; 2. Karl Brehm, 26. Net: 1. Bill Riley, 43; 2. (tie) Ray Ballantyne, Mel Perricone and Cary Richardson, 41

Third flight — Gross: 1. Wally Jenkins, 18; 2 Kip McKeever, 15. Net: 1. Barry Tuteur, 43; 2. George Switzer, 42; 3. Joe Tomita, 39

KPs: Riley, Tomita, Walker, Bruce Durning, Steve Lewis.

• Merchants League, Aug. 2

Team scores:

Dungeness Golf Shop 6, Eric’s RV 4

Stymies Bar and Grill 6.5, Castell Insurance 3.5

Sequim Plumbing 7, Dungeness Tile and Stone 3

Mischmidt 10, Angeles Plumbing 0

Bill Mair Heating 7, Jamestown Aces 3

SkyRidge Golf Club 10, Griffin Custom Homes 0

Individual results:

Low division — Gross: 1. (tie) Emily Cook and Jeff Jones, 35; 3. Rick Hoover, 37; 4. Jeremy Oliver, 39. Net: 1. Mel Perricone, 34; 2. (tie) Rich Burlingame, Dean Owen and Mark Quinet, 36

High division — Gross: 1. Kaylem Fields, 39; 2. Vince Stackhouse, 43; 3. Roger Steinert, 46; 4. Cindy Carpine, 47. Net: 1. Diane Gange, 28; 2. Kim Tomajko, 35; 3. (tie) Brad Chitwood and Dean Norman, 37

KPs: Carpine, Cook, Perricone, Fred Green.

Sunland Golf & Country Club

• SWGA, Throw Out Three Holes, Aug. 1

First flight/silver tees — Gross: 1. Kathleen DeJong, 71; 2. Sally Lynum-Lee, 77. Net: 1. Sue Elvert, 48; 2. Dana Burback, 51

Second flight/silver tees — Gross: 1. Doreen Berard, 72; 2. Mary Kubas-Meyer, 81. Net: 1. Marsha Carr, 48; 2. Christie Wilson, 50

Gold tees — Gross: 1. Cyndi Carpone, 72. Net: 1. Bobbie Piety, 48.

Baseball

• 22-annual Dick Brown Memorial Baseball Tournament, Aug. 3-4

9-Year-Old-Division — 1. Edmonds, 2. Mill Creek Mavericks, 3. Port Angeles, 4. Olympic Crosscutters. Championship: Edmonds 11, Mill Creek 3

10-Year-Old-Division — 1. Edmonds, 2. Islanders (Seattle), 3. Redmond Rebels, 4. Port Angeles, 5. Everett Baseball Club. Championship: Edmonds 1, Islanders 0

11-Year-Old-Division — 1. Edmonds, 2. West Seattle Steelheads, 3. Radiator Whiskey, 4. Maltby Redhawks, 5. Port Angeles, 6. Mill Creek Mavericks. Championship: Edmonds 7, Steelheads 6

12-Year-Old-Division — 1. Port Angeles, 2. Sequim Cutters, 3. Redmond Rebels, 4. East County Baseball (Bellingham), 5. Bellevue Sweets. Championship: Port Angeles 11, Sequim Cutters 0.

BMX

Lincoln Park BMX

• PA Power Summer Series, July 30

13-14 Girls Cruiser — 1. Piper Williams, 2. Iris Winslow, 3. Cholena Morrison, 4. Trinity Gaither, 5. Shellie Belbin, 6. Harper McGuire

7 & Under Cruiser — 1. Evan “Mongo” Hernandez, 2. Dominic Casebolt, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

12 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Ca$h “Money” Coleman, 3. Anthony “A-Train” Jones

14 Cruiser — 1. Joseph Ritchie, 2. Anthony Brigandi, 3. Russell Gaither

26-30 Cruiser — 1. Cory Cooke, 2. Anthony Hernandez, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

41-45 Cruiser — 1. Christian Hawk, 2. Michael “Patch Kit” McGuire, 3. Jason Forsmann

56-60 Cruiser — 1. Aaron Edwards, 2. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 3. George Williams

6 Novice — 1. Atticus Reed, 2. Tony Cargo, 3. Bradan Gray, 4. William Johnson, 5. Woody Cargo, 6. Kayden Beck, 7. Patient Sexton

8 Novice — 1. Cameron Collins, 2. Grady Pinell, 3. Maverick Williams, 4. Lucas Seelye, 5. Gunner Lukes

9 Novice — 1. Sonny Horejsi, 2. Sky Wasankari, 3. Wyatt Stamper, 4. Michael Wilhelm

10 Novice — 1. Anna Cook, 2. Wesley Schroeder, 3. Dylan Sinor

11 Novice — 1. Jake Wilson, 2. Kodiak Adkins, 3. Logan Castle

13 Novice — 1. Jackson Beal, 2. Gabriel Granum, 3. Natale Brigandi

14 Novice — 1. Russell Gaither, 2. Piper Williams, 3. Cameron Widder

6 Intermediate — 1. Dominic Casebolt, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Zebastian Ferrier-Dixon, 4. Danny “Danny Bro” Goettling

8 Intermediate — 1. Ben Keeler, 2. Dylan Thomas, 3. Graysen Pinell

14 Intermediate — 1. Mason Beal, 2. Weston A. Opdyke, 3. Anthony Brigandi

11 Expert — 1. Anthony “A-Train” Jones, 2. Isaac Anderson, 3. John De Shazo

12 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Ca$h “Money” Coleman, 3. Austin Fortman

14 Expert — 1. Andy “Sandy” Goldsbary, 2. Grant Zipay, 3. Joseph Ritchie

15 Expert — 1. Cory Cooke, 2. Bruce Johnson, 3. Chase Schweitzer.

More in Sports

Sequim Wolves guard Jessica Dietzman goes up for a first-quarter layup while being defended by Foster Bulldogs guard Kelcie Newnom during the Wolves’ 92-22 district playoffs win over the Bulldogs on Feb. 12. Dietzman scored 18 points with five steals and four assists, and her defense helped spark numerous fast breaks throughout the game. Sequim Gazette photo by Conor Dowley
Girls basketball: Sequim have their backs to the wall after tournament loss

Wolves drop game to Fife, face two win-or-else games in district tournament

Girls soccer: SHS star signs with Edmonds Community College

Gabbe Happe will play with the Tritons next fall

The crest of the new Northern Peninsula FC semi-pro club that will play in the second division of the Western Washington Premier League starting the last weekend of April. Image submitted
Northern Peninsula FC brings semi-pro soccer to region

Team will play in Port Townsend, practice in Sequim

Sports briefs — Feb. 19, 2020

Saint Paddy’s Day Shootout set for March 17 Celebrate Saint Patrick’s Day… Continue reading

Wrestling: SHS’s Cowan snags berth to MatClassic prep finals

First-year wrestler Isaiah Cowan is headed to MatClassic — Washington state’s prep… Continue reading

Gymnastics: Five Wolves advance to state meet

All five Sequim gymnasts competing at the districts are moving on to… Continue reading

Boys swimming: Wolves score two top-10 relays, place eighth at districts

Bolstered by a pair of top-10 relays and top-10 individual swims by… Continue reading

Klahhane gymnasts open season with strong finishes at invite

The Klahhane Gymnastics teams opened their seasons with back-to-back weekend competitions at… Continue reading

St. Patrick’s Day run a fundraiser

Celebrate St. Patrick’s Day a bit early with a 5k or youth… Continue reading

Most Read