Community scoreboard — June 16, 2021

  • Wednesday, June 16, 2021 1:30am
  • Sports

Golf

Sunland Golf Club

• Friday Fairways, Blind Six Holes, May 28

Gross: 1. (tie) Jeff Evans and John Sims, 2; 3. (tie) Dennis Cook and Brian Schiebner, 30. Net: 1. (tie) Tony Bubenas and Robert Mares, 23; 3. Gary Hester, 24.

• Couples Golf, June 1

1. Dan O’Claray-Geri O’Claray-Irene Schmidt-Mike Schmidt, 137; 2. (tie) Bob Berard-Dorene Berard-Mary Kubas-Meyer-Joe McKinnon and Cheryl Coutler-Jay Tomlin-blind draw, 138.

• Men’s Club, Daily Game, June 2

1. (tie) Greg Mullikin and Mike Mullikin, 37. Net: 1. Ken Orth,31; 2. Mike Schmidt, 31; 3. Gary Peterson, 34.5.

• SWGA, Daily Game/Medal Play, June 3

First flight — Gross: 1. Bobbie Piety, 86; 2. Judy Flanders, 87. Net: 1. Sharon Maguire, 70; 2. Judy Nordyke, 74

Second flight — Gross: 1. Mary Fryer, 96; 2. Dana Burback, 102. Net: 1. Ann Hester, 67; 2. Cecil Black, 72.

• 2021 Member-Member Major Tournament, June 5-6

Overall gross champions: Dennis Cook-John Sims, 148

Overall net champions: Bruce Mullikin-Greg Mullikin, 135

First flight — Gross: 1. (tie) Mark Meythaler-Jay Tomlin and Robert Mares-Brian Scheibner, 152. Net: 1. Alan Kowitz-Roger Olsen, 137; 2. Randy Hill-Mark Willis, 139

Second flight — Gross: 1. Wayne Nordyke-Ken Orth, 166; 2. (tie) Rick Edel-Lyle McCuistion and Mike Bresnahan-Randy Kendall, 181. Net: 1. Bill Alcayaga-Mike Oliver, 138; 2. Mike Leftwich-Dave Walp, 142

• 2021 SWGA Member-Member Major Tournament, June 5-6

Overall gross champions: Judy Nordyke-Bobbie Piety, 162

Overall net champions: Susan Elvert-Janet Littlefield, 133

Gross: 1. Cheryl Coulter-Judy Flanders, 165; 2. Mary Fryer-Irene Schmidt, 174. Net: 1. (tie) Linda Collet-JoAnne Estes and Marsha Carr-Ann Hester, 136.

• Couples Golf, June 8

1. Jack Real-Janet Real-Dan-O’Claray-Geri O’Claray, 60; 2. (tie) Cheryl Coulter-Judy Flanders- Michael Oliver-Jay Tomlin and Marsha Carr-Nonie Dunphy-Frank Herodes-Wes Stoecker, 61; 4. Mark Meythaler-Sherry Meythaler-Irene Schmidt-Mike Schmidt, 62; 4. Cynthia Carpine-Jo Anne Estes-Mike Mullikin-Roger Olsen, 67; 6. Carol Deckman-Jim Deckman-Cynthia Edel-Rick Edel, 68.

• Men’s Club Daily Game, Skins (gross and net), June 9

Gross — Bob Harms (eagle); Dennis Cook, Robert Mares, David Pott, Mike Schmidt, Brian Scheibner, Jay Tomlin (birdie)

Net — Frank Maquire, Wayne Nordyke (eagle); Tom Chirhart, Dave Walp (birdie).

The Cedars at Dungeness

• Beat the Pro, June 9

Winners: Karl Brehm 67, Paul Langdon 68, Bob Cooper 69, John Nally 69, Brendan Winger 69.

Pro: Chad Wagner 71

• Men’s Club, Individual Stroke Play, June 9

First flight — Gross: 1. (tie) Frank Catelli and Ron Grant, 76; 3. (tie) Danny Romero and Russ Veenema, 78. Net: 1. John Nally, 69; 2. Allen Balla, 71; 3. Mike Buckland, 72

Second flight — Gross: 1. Paul Langdon, 78; 2. Brian Anderson, 82; 3. Leonard Hirschfeld, 85. Net: 1. Brendan Winger, 69; 2. Bob Gunn, 71; 3. John Raske, 73

Third flight — Gross: 1. Karl Brehm, 82; 2. (tie) Michael Burchard and Jerry McLinn, 89. Net: 1. (tie) Rich Abriani and Gary Syme, 71; 3. Steve Lewis, 73

Fourth flight — Gross: 1. Stephen Falcone, 86; 2. Cary Richardson, 91; 3. Warren Cortez, 95. Net: 1. Bob Cooper, 68; 2. Ken Beard, 72; 3. Richard Brahams, 76

KPs: Richard Clendening 2, Abriani, Beard, Brehm, Buckland, Gunn (ace), Winger.

BMX

Lincoln Park BMX

• Anchor Marine Summer Series, June 1

4 Balance Bike — Ivan Heistand, Barron Stangle, Landyn Hutto

3 Balance Bike — Troy Schmeltz, Cameron Hughes

17-20 Women Cruiser — 1. Trinity Gaither, 2. Cholena Morrison, 3. Madison Belbin

36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Trish Tisdale, 3. Deana Volker

14 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Evan “Mongo” Hernandez, 3. Thomas “The Train” Dalgardno

17-20 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Russell Gaither, 3. Isaiah Flying Fortress” Muckley

36-40 Cruiser — 1. Jacob Seegers, 2. Anthony Hernandez, 3. Lesli Sanders

61 & Over Cruiser — 1. George Williams, 2. Steve Gaither, 3. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

5 & Under Novice — 1. Annyah “Nyah” Beck, 2. Isla Brown, 3. Cade “Renegade” Persall, 4. Anathallo “Lolo” Seegers, 5. Jacob “Hurricane” Allen, 6. Cora Lehmann

6 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Kirra “Crash Girl” Stratford, 3. George Jarvis, 4. Judah Forshaw

7 Novice — 1. Abel Huddler, 2. Kristopher Giffin, 3. Jaidyn Eastman

8 Novice — 1. Kylin Weitz, 2. Tony Cargo, 3. Nikao Seegers, 4. Calianne Collins, 5. William Johnson, 6. Orion “O” Hedin

9 Novice — 1. Johah Sexton, 2. Paisely Warren, 3. Chloe Snavely

10 Novice — 1. Sonny Horejsi, 2. Grady Pinell, 3. Kali Hopper, 4. Lucas Seelye, 5. Graci Peltier-Sexton

11 Novice — 1. Wesley Schroeder, 2. Karsten McClure, 3. Elora Aten

15 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Lukas Teague, 3. Christian Snavely

41-45 Novice — 1. Wayne “Shipwreck” Goldsbary, 2. Steve Gaither, 3. Benjamin Rowland

7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Lucas “Sugar Glider” Allen, 3. Kayden “Little Flash” Beck

10 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Brayden “Shark Attack” Allen, 3. Graysen Pinell

15 Intermediate — 1. Jackson Beal, 2. Weston A. Opdyke, 3. Russell Gaither, 4. Austin Fortman, 5. Piper Williams

17-20 Intermediate — 1. Daylon Persall, 2. Chase Schweitzer,

3. Trinity Gaither, 4. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

8 Expert — 1. Thomas “The Train” Dalgardno, 2. Cash Persall, 3. Evan “Mongo” Hernandez

16 Expert — 1. Mason Beal, 2. Andy “The Dozer” Goldsbary, 3. Zachary Pinell

17-20 Expert — 1. Trenton Moore, 2. Colby Groves, 3. Joseph Pinell.

• Anchor Marine Summer Series, June 8

4 Balance Bike — Paislee Johnson, Ivan Heistand, Landyn Hutto

3 Balance Bike — Hadley Harp, Clay Litchfield, Will Brown

15-16 Girls Cruiser — 1. Piper Williams, 2. Trinity Gaither, 3. Kylin Weitz

36-40 Women Cruiser — 1. Taylor Coleman, 2. Shellie Belbin, 3. Madison Belbin, 4. Trish Tisdale

8 Cruiser — 1. Evan “Mongo” Hernandez, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Bradan Gray

14 Cruiser — 1. Jackson Beal, 2. Wyatt “Wyfi” Christensen, 3. Kodiak Adkins

17-20 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Anthony Hernandez, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

41-45 Cruiser — 1. Jacob Seegers, 2. George Williams, 3. Steve Gaither

5 & Under Novice — 1. Warren “War Dog” Christensen, 2. Irelyn McGinley, 3. Levi Oravetz, 4. Maverick Johnson, 5. Aaron Johnson, 6. Cora Lehmann, 7. Jacob “Hurricane” Allen, 8. Anathallo “Lolo” Seegers

6 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Kirra “Crash Girl” Stratford, 3. George Jarvis, 4. Judah Forshaw, 5. Tyler Elofson-Cross, 6. Dennis Tisdale

7 Novice — 1. Briar Johnson, 2. Cameran Ferrier-Dixon, 3. Gabriel Shiepko, 4. Abel Huddler, 5. Kristopher Giffin

8 Novice — 1. Miles Johnson, 2. Kylin Weitz, 3. Nikao Seegers, 4. Tony Cargo, 5. Orion “O” Hedin, 6. Isaac Stromberg, 7. William Johnson, 8. Teyah Elofson-Cross

9 Novice — 1. Aaron Kalfur, 2. Johah Sexton, 3. Chloe Snavely

10 Novice — 1. Lucas Seelye, 2. Grady Pinell, 3. Kali Hopper, 4. Maelyn Benedict

12 Novice — 1. Kayden “Kayden” Kalfur, 2. Karsten McClure, 3. Charlie Kasten, 4. Carter Yadon

15 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Lukas Teague, 3. Kodiak Adkins

41-45 Novice — 1. Stephen Brady, 2. Benjamin Rowland, 3. Steve Gaither

6 Intermediate — 1. Elinor Christensen, 2. Lucas “Sugar Glider” Allen, 3. Tydus Woods, 4. Danny “Gatlin Gun” Goettling

10 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Graysen Pinell, 3. Maverick Williams, 4. Sonny Horejsi

12 Intermediate — 1. Hayden “Flyin Hawaiian” Desilva, 2. Kolby Charles, 3. Ethan “Bam Bam” Barbre, 4. Anna Cook, 5. Wesley Schroeder

7 Expert — 1. Thomas “The Train” Dalgardno, 2. Bradan Gray, 3. Kayden “Baby Flash” Beck

9 Expert — 1. Wyatt “Wyfi” Christensen, 2. Brayden “Shark Attack” Allen, 3. Peighton “Lil P” McGinley

14 Expert — 1. Jackson Beal, 2. Brian Belbin, 3. Cash “Money” Coleman

15 Expert — 1. Weston A. Opdyke, 2. Zachary Pinell, 3. Piper Williams

16 Expert — 1. Mason Beal, 2. Andy “The Dozer” Goldsbary, 3. Trinity Gaither

17-20 Expert — 1. Chase Schweitzer, 2. Colby Groves, 3. George Williams, 4. Isaiah “Flying Fortress” Muckley.

More in Sports

tsr
Sports briefs — July 28, 2021

Sequim Wolf Pack registration open Registration for the Sequim Wolf Pack youth… Continue reading

tsr
Back-to-back championship soccer teams set for Hall of Fame

Peninsula College will induct four historic soccer teams and longtime basketball supporter… Continue reading

Community scoreboard — July 28, 2021

Golf Sunland Golf Club • Low Net (Best Ball) Foursome vs. Field,… Continue reading

Keith Thorpe/Peninsula Daily News
The Ynot Racing sprint boat racing team of navigator Jamie Johnson, left, and driver Dave Brown makes it way around the course in 2019 at Extreme Sports Park in Port Angeles.
Jet-powered action back on the water Saturday in Port Angeles

Racing starts at 10 a.m. at Extreme Sports Park

Community scoreboard — July 21, 2021

Golf The Cedars at Dungeness • Merchant’s League, July 8 Individual scores:… Continue reading

Sports briefs — July 21, 2021

Wilder gets wild win The Wilder Senior baseball squad got a walk-off… Continue reading

Sports briefs — July 14, 2021

Junior soccer registration is open Registration for Sequim Junior Soccer’s fall season… Continue reading

tsr
Prep sports: SHS girls hoops, girls soccer coaches step down

Two Sequim High head coaches who led their teams to state tourney… Continue reading

tsr
A Sweet victory at the links

Sequim High School golf ace Benjamin Sweet led from beginning to end… Continue reading

Community scoreboard — July 14, 2021

Golf The Cedars at Dungeness • Merchants League, July 1 Team results:… Continue reading

tsr
Sports briefs — July 7, 2021

Lefties to host special Sequim Night, July 22 The Port Angeles Lefties… Continue reading

Bob Cup Golf Tourney set for July 31

The sixth-annual Bob Cup Golf Tournament fundraiser is set for Saturday, July… Continue reading