Community scoreboard — May 5, 2021

  • Wednesday, May 5, 2021 1:30am
  • Sports

Golf

The Cedars at Dungeness

• Men’s Club, Strike Three, April 28

First flight — Gross: 1. Ron Grant (-3 to par); 2. (tie) Mike Buckland, Richards Clendening, Mark Hash and Russ Veenema, -1. Net: 1. Robert Mares, -7; 2. Brian Anderson, -6; 3. (tie) Justin Ewing and Harry Phillips, -5

Second flight — Gross: 1. (tie) Anthony Bubenas and Arni Fredrickson, +1; 3. (tie) Randy Gange, Leonard Hirschfeld and Verl Nelson, +6. Net: 1. Everett Thometz, +1; 2. (tie) Sean Butcher and Russ Coffman, +2

Third flight — Gross: 1. Nic Dahl, +5; 2. Mell Perricone, +8; 3 (tie) Karl Brehm and Bruce Durning, +9. Net: 1. Ivan Sorensen, +4; 2. Bill Riley, +5; 3. Cary Richardson, +6

Fourth flight — Gross: 1. Bob Cooper, +10; 2. Ken Beard, +11; 3. Wally Jenkins, +12. Net: 1. Lee White, +5; 2. Steve Collatz, +6; 3. Thomas Deeney, +8.

KPs: Anderson, Buckland, Butcher, Dahl, Deeney, Jenkins, Sorensen, Jerry McLinn.

Sunland Golf Club

• Couples Club, Two Best Balls Per Foursome (Low Net), April 27

1. (tie) Cynthia Carpine-Cheryl Coulter-Roger Olsen-Jay Tomlin, Cynthia Edel-Rick Edel-Jeff & Evans-Katherine Evans and Dianne Bresnehan-Mike Bresnehan-Frank Herodes-Eileen Larsen, 138.

• Men’s Club, Daily Game-Front or Back Nine, April 28

Gross: 1. Jeff Evans, 35; 2. Dennis Cook, 36. Net: 1. (tie) Joe McKinnon and Steve Worden, 32; 3. (tie) Bob Berard and Jim Deckman, 34.

• SWGA, Daily game-Fs and Ts, April 29

First flight — Gross: 1. Cheryl Coulter, 40; 2. Irene Schmidt, 42. Net: 1. Janet Real, 31.5; 2. Alice Myers, 32

Second flight — Gross: 1. Geri O’Claray, 46; 2. Nan Godfrey, 50. Net: 1. (tie) Marcha Carr and Christie Wilson, 33.

BMX

Lincoln Park BMX

• Local race, May 2

4 Balance Bike — 1. Devon Gaines, 2. Roman Fryer, 3. Barron Stangle

3 Balance Bike — 1. Will Brown, 2. Declan Lee

15-16 Girls Cruiser — 1. Tatum “The Terror” Anderson, 2. Veta Cramer, 3. Trinity Gaither

46-50 Women Cruiser — 1. Hidi Cramer, 2. Bethany Price, 3. Shellie Belbin, 4. Marlena Berkheiser

14 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Raddick Serka

17-20 Cruiser — 1. Mason Beal, 2. Adam “Snowman” Finch, 3. Russell Gaither

36-40 Cruiser — 1. Brent Lee, 2. Ty Baker, 3. Dominick Serka, 4. Justus “Air Time” Anderson, 5. Ricky Lee, 6. Anthony Hernandez

46-50 Cruiser — 1. David Archibald, 2. Casey Cramer, 3. Stephen “Scuba Steve” Fye, 4. Joel “Rad Dad” Moore

61 & Over Cruiser — 1. Danny “Bionic Man” Bushnell, 2. Steve Gaither, 3. Rich “Suspenderman” Mundell

5 & Under Novice — 1. Warren “War Dog” Christensen, 2. Tydus Woods, 3. Annyah “Nyah” Beck, 4. Brooks “Cranky” Hetherington, 5. Isla Brown

6 Novice — 1. Mason Wilcox-Olton, 2. Kirra “Crash Girl” Stratford, 3. Tyler Elofson-Cross

7 Novice — 1. Isabella Azus, 2. Nikki Elofson-Gilbertson, 3. Jaidyn Eastman

8 Novice — 1. Skagit Williams, 2. Jett Fishbaugh, 3. Easton Berkheiser, 4. Kylin Weitz, 5. Teyah Elofson-Cross, 6. Tony Cargo, 7. William Johnson, 8. Otis Connor

10 Novice — 1. Sonny Horejsi, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive “The Wolf” Rossi

11 Novice — 1. Tanner Dickerson, 2. Karsten Mcclure, 3. Alex Dickerson

15 Novice — 1. Gabriel Granum, 2. Kodiak Adkins, Harbinger, 3. Genesee “Valkyrie” Duncan

36-40 Novice — 1. Luke Hetherington, 2. Isaiah “Flying Fortress” Muckley, 3. Wayne “Shipwreck” Goldsbary

6 Intermediate — 1. Danny “Danny Bro” Goettling, 2. Elinor Christensen, 3. Riley “Tasmanian Devil” Bayne, 4. Willie Smith III, 5. Luke Shellito

7 Intermediate — 1. Thomas “The Train” Dalgardno, 2. Bradan Gray, 3. Kayden Beck

9 Intermediate — 1. Sam Brown, 2. Henry Schultz, 3. Cash Persall, 4. Reese “The Bike Stalker” Bayne, 5. Maximilian “Max” Berg

10 Intermediate — 1. Jayce Fishbaugh, 2. Kai Walker, 3. Cameron Collins

11 Intermediate — 1. Raddick Serka, 2. Anna Cook, 3. Luke “Hot Rod” Boley

12 Intermediate — 1. Kolby Charles, 2. Ethan “Bam Bam” Barbre, 3. Blake “B-Dub” Russell

15 Intermediate — 1. Brian Belbin, 2. Carter Berkheiser, 3. Russell Gaither, 4. Weston A. Opdyke

17-20 Intermediate — 1. Jake Shepherd, 2. Devon Courtney, 3. Chase Schweitzer, 4. Kameron Johnson

26-35 Intermediate — 1. Daylon Persall, 2. Aaron Petersen, 3. Bethany Price

36-40 Intermediate — 1. Mark Berkheiser, 2. Hidi Cramer, 3. Brent Azus

46-50 Intermediate — 1. Joel “Rad Dad” Moore, 2. Stephen “Scuba Steve” Fye, 3. Danny “Bionic Man” Bushnell

12 Girls Expert — 1. Hayden “Flyin’ Hawaiian” Desilva, 2. Kennasyn Persall, 3. Hayden Berkheiser

15-16 Girls Expert — 1. Tatum “The Terror” Anderson, 2. Sydney “Scoots” Fye, 3. Piper Serka

13 Expert — 1. Isaac “Dragon Fire” Peddle, 2. Jasper Altendorf, 3. Jackson Beal

16 Expert — 1. Kyle Norton, 2. Kai Altendorf, 3. Mason Beal

17-20 Expert — 1. Trenton Moore, 2. Colby Groves, 3. Sierra Altendorf

36-40 Expert — 1. Brent Lee, 2. Ty Baker, 3. Dominick Serka, 4. Justus “Air Time” Anderson.

More in Sports

Sports briefs — June 16, 2021

Wolves named to all-league lists Four Sequim High girls basketball players were… Continue reading

tsr
Riders top Wolves for league title

The Port Angeles girls basketball team’s quest for a perfect season was… Continue reading

Bowling: Wolves place fourth at league finals

Sequim sophomore Anastasia Updike placed sixth and junior teammate Madison McKeown was… Continue reading

Community scoreboard — June 16, 2021

Golf Sunland Golf Club • Friday Fairways, Blind Six Holes, May 28… Continue reading

tsr
NODM runners thrilled to be competing again

The rain (mostly) held off and runners — most of whom were… Continue reading

Sequim freshman Garrett Little, pictured here returning a shot against a North Mason foe on May 10, took the Olympic League title last week, going 4-0 in the tourney and 13-0 for the season. Sequim Gazette photo by Michael Dashiell
Boys tennis: Little comes up big at league tourney, takes title

First-year player? No problem. Sequim High Garrett Little dominated during the regular… Continue reading

tsr
Wrestling: Wolves tussle with Spartans, Cougars

Sequim’s wrestling squad saw some tough competition from class 3A visitors from… Continue reading

tsr
Gymnastics: Combined prep squad wins two of three meets

A combined squad of gymnasts from Sequim, Port Angeles and Crecent made… Continue reading

tsr
Girls basketball: Wolves’ win streak sets up title tilt with PA

The one team that gave powerhouse Port Angeles a scare this season… Continue reading

Most Read