Community scoreboard — Sept. 30, 2020

  • Wednesday, September 30, 2020 1:30am
  • Sports

BMX

Lincoln Park BMX

• Sept. 22

36-40 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Trinity Gaither, 3. Cholena Morrison, 4. Jessica Petersen, 5. Trish Tisdale

15 Cruiser — 1. Caleb Pellham, 2. Jackson Beal, 3. Mason Beal, 4. Russell Gaither

5 & Under Novice — 1. Tydus Woods, 2. Bennett Gray, 3. Isla Brown, 4. Dennis Tisdale

7 Novice — 1. Calianne Collins, 2. Teyah Elofson-Cross, 3. Jensen Holland

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

16 Novice — 1. Piper Williams, 2. Trinity Gaither, 3. Isaiah “Flying Fortress” Muckley

7 Intermediate — 1. Bradan Gray, 2. Thomas “The Train” Dalgardno, 3. Lucas Allen

10 Intermediate — 1. Liam Otto, 2. Brayden Allen, 3. Kawika Deboer, 4. Graysen Pinell

11 Intermediate — 1. Zephyr Thompson, 2. Levi Bourm, 3. Anna Cook

13 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Finn “Machine Gun” Thompson, 3. Jackson Beal

15 Expert — 1. Andy Goldsbary, 2. Mason Beal, 3. Cash “Money” Coleman, 4. Grant Zipay, 5. Russell Gaither

17-20 Expert — 1. Colby Groves, 2. Paul Baur, 3. Joseph Pinell.

• Sept. 27

17-20 Women Cruiser — 1. Shellie Belbin, 2. Cholena Morrison, 3. Madison Belbin

13 Cruiser — 1. Brian Belbin, 2. Jackson Beal, 3. Rily Pippin

17-20 Cruiser — 1. Caleb Pellham, 2. Mason Beal, 3. Anthony Hernandez

51-55 Cruiser — 1. David Archibald, 2. Walt Dorsey, 3. Aaron Edwards

5 & Under Novice — 1. Bennett Gray, 2. Isla Brown, 3. Annyah Beck, 4. Sawyer Baur, 5. Hunter Moss, 6. Maverick Austin

7 Novice — 1. Kayden Beck, 2. Calianne Collins, 3. Teyah Elofson-Cross, 4. Jensen Holland, 5. Tyler Elofson-Cross

8 Novice — 1. Sam Brown, 2. Aaron Kalfur, 3. Olive Rossi

9 Novice — 1. Maverick Williams, 2. Cameron Collins, 3. Grady Pinell

11 Novice — 1. Alex Bragg, 2. Karsten McClure, 3. Kai Walker

13 Novice — 1. Kodiak Adkins, 2. Aliah Bragg, 3. Genesee Duncan

10 Intermediate — 1. John De Shazo, 2. Kawika Deboer, 3. Graysen Pinell

11 Intermediate — 1. Caleb Durkin, 2. Ethan “Bam Bam” Barbre, 3. Anna Cook

16 Intermediate — 1. Devon Bennett-Anderson, 2. Kameron Johnson, 3. Piper Williams

51 & Over Intermediate — 1. Walt Dorsey, 2. Eric Altendorf, 3. Aaron Edwards

8 Expert — 1. Evan “Mongo” Hernandez, 2. Bradan Gray, 3. Danny “Danny Bro” Goettling

13 Expert — 1. Brian Belbin, 2. Jasper Altendorf, 3. Finn “Machine Gun” Thompson

15 Expert — 1. Kai Altendorf, 2. Jacy Moore, 3. Mason Beal, 4. Cash “Money” Coleman, 5. Andy Goldsbary

17-20 Expert — 1. Trenton Moore, 2. Colby Groves, 3. Paul Baur, 4. Sierra Altend, 5. Joseph Pinell.

Golf

The Cedars at Dungeness

• Merchant League, 2020 final results (team)

1. Air Flo, 2. CAD Pro Shop, 3. SkyRidge, 4. Dungeness Tile & Stone, 5. Bill Mair Heating, 6. Jamestown Aces.

• Women’s 18-Hole Golf Group, Weekly Play, Sept. 22

First division — 1. (tie) Marine Hirschfeld, Jane Peoples and Wanda Synnestvedt, 29.5

Second division — 1. Linda Beatty, 26.5; 2. (tie) Jan Clendening and Marlene Erickson, 28.5

Third division — 1. Lori Wyngaert, 26.5; 2. Anne Elwell, 30.5; 3. Lori Oakes, 31

Chip-ins: Wyngaert, Lisa Chon, Cathy Grant, Bobbie Piety

Birdies: Clendening, Synnestvedt, Linda Case, Kathy Langston.

• Men’s Club, Silver Tee Stroke Play, Sept. 23

First flight — Gross: 1. Arni Fredrickson, 73; 2. Ron Grant, 74; 3. Mark Hash, 75. Net: 1. Randy Gange, 72; 2. Robert Bourns, 73; 3. Richard Clendening, 75

Second flight — Gross: 1. Karl Brehm, 78; 2. Mel Perricone, 82; 3. Karl Dryfhout, 83. Net: 1. (tie) Michael Elliott and Jerry McLinn, 74; 3. Brandon Rux, 76

Third flight — Gross: 1. Gary Syme, 80; 2. Warren Cortez, 83; 3. Cary Richardson, 84. Net: 1. Herman Sakimoto, 66; 2.(tie) Richard Brahams and Dwain Sparrowk, 70.

Sunland Golf & Country Club

• Couple Weekly Reults, 1 Best Ball Each Couple, Sept. 22

1. Bob Berard-Doreen Berard-Cynthia Edel-Rick Edel, 135; 2. (tie) Judy Flanders-Anne Hester-Gary Hester-Mike Oliver and Mark Meythaler-Sherry Meythaler-Dan O’Claray-Geri Dan O’Claray, 136.

More in Sports

tsr
Winter sports preview: Mix of veterans, newcomers to hit lanes for SHS bowling squad

One year removed from an abridged 2020-2021 season, Sequim’s bowling team has… Continue reading

tsr
Girls soccer: Johnson, Wagner highlight SHS all-league picks

Senior midfielder Hannah Wagner and sophomore striker Taryn Johnson paced Sequim High’s… Continue reading

tsr
Football: Six Wolves picked for all-league squads

He started the season at center, then shone brightly under center. Sophomore… Continue reading

tsr
Volleyball: Hastings, Vaara picked for all-league team

Sequim’s tall duo helped the Wolves reach the heights of the 2A… Continue reading

Sequim’s Riley Pyeatt makes her way of the first hill at the state of the 2A state cross country meet in Pasco on Nov. 6. Pyeatt finished fifth, earning her third top-15 finish at state in three chances. Last week she was named to the all-state team. Sequim Gazette photo by Michael Dashiell
Sports briefs — Dec. 1, 2021

Pyeatt makes all-state team Sequim High senior Riley Pyeatt was named to… Continue reading

Community scoreboard — Nov. 17, 2021

Golf The Cedars at Dungeness • Men’s Club, Stableford competition, Nov. 10… Continue reading

tsr
A legacy of winning

For Jennie Webber Heilman and her Sequim High varsity volleyball team, their… Continue reading

tsr
College basketball: Loaded PC Pirate squads ready for full hoops season

The Peninsula College basketball teams have reloaded and are ready to launch.… Continue reading

Volleyball: Wolves go 0-2 at state

The Sequim volleyball team had some tough competition at the state 2A… Continue reading

Most Read